20 Şubat 2012 Pazartesi

Çocuklarda Kabızlığın Tedavisi

Sponsorlu Bağlantılar:

Çocuklarda Kabızlık Çocuğun Kabızlığını Nasıl Geçirebilirim? Çocuklarda sık görülen bir durumdur; seyrek ve sert dışkılama anlamına gelir. Erişkinlerde olduğu gibi çocukların da dışkılama alışkanlıkları farklıdır. Bazısı günde 2 kez yaparken, bazısı 2 günde bir yapar. Anne sütü alan bebekler günde 7-8 kez dışkılar. Dışkı sayısı bebek 1 yaşına yaklaştıkça giderek azalır, 2-3 yaş civarında erişkin karakterlerine oturur.

kabızlık nasıl geçer çocuğum kabız çocuklarda kabızlık

1 yaş civarında ve sonrasında tek tip beslenme yüzünden kabızlık sık görülür. Sebze veya meyve yemeyi reddeden, çok süt içen hareketsiz çocuklarda kabızlık sık olur.

Kabızlığı önlemek ve gidermek için:

- Lifli besinleri tercih edin. Sebzelerden karnabahar, mısır, kereviz, lâhana ve kabak, meyvelerden armut, üzüm, kavun, kayısı, erik gibi besinler verin. Kabızlık durumunda kepekli un, yulaf unu, mısır gevreği gibi besinler de yararlıdır.

- 500 cc'den fazla süt içmesini ve karnını sütle doyurmasını engelleyin.

- Çay ve kolalı içecekler yerine ıhlamur, kuşburnu gibi bitki çayları verin.

- Sebze yemeyi reddediyorsa hoşlanabileceği alternatifler deneyin. Sebzeleri köftenin içine rendeleyin, kızartma ya da mücver yapın.

- Bazı çocuklarda sert dışkılama nedeniyle anüsün etrafında çatlaklar oluşur. Bu da bir sonraki dışkılama sırasında ağrı yapar. Canı yanan çocuk dışkılamayı erteler. Böylece kaka daha da sert hâle gelir.

Bu kısır döngüyü ortadan kaldırmak için;

- Bir süre doktorun önerdiği bir kabızlık giderici ilâcı kullanın.

- İlâcı kullanırken çocuğu lifli diyete alıştırın.

- Her gün aynı saatte klozete oturtun ve dışkılamasını bekleyin, bitmeden çıkmamasını sağlayın. Tuvalette sıkılmaması ya da kendiliğinden tuvalete gitmesi için kitaplar, oyuncaklar vs. kullanın.

- Günde 1-2 kez ılık su banyosuna oturtun.

- Kaka yapmadan önce poposunun etrafına ağrı giderici bir pomat sürün.

- Bütün bunlara rağmen 1 haftayı geçen inatçı kabızlıklarda doktora götürün.

- Nadir de olsa bazı bağırsak hastalıklarında kabızlık görülebilir.

Aramalar: çocuğum kakaya çıkmıyor, çocuğum kakasını yapamıyor ne yapmalıyım