27 Şubat 2012 Pazartesi

Nasır Nedir? Ayakta Nasır Neden Olur?

Sponsorlu Bağlantılar:

NASIR NEDİR? NASIRA NELER SEBEP OLUR?

Nasır, genellikle ayağımıza olmayan ve ayağımıza vuran ayakkabıları giymekle meydana gelen katı ve ölü bir deridir. Bu ölü derinin dip kısmı sinir uçlarıyla temastadır ve bu sebeple nasır çoğunlukla çok acı verir. Fakat yinede nasırı oluşturan tek etken ayakkabı olmayabilir. Ayağımızda ki bir çarpıklık veya başka bir şekil bozukluğu da ayakkabımız düzgün olsa bile yanlış basmamıza neden olabilir. Bu şekilde ayağımız yine ayakkabıya sürtecektir ve yine nasır oluşacaktır. Bunların yanı sıra sıcakta çok terleyen, havasız kalan ve çok yürüyen ayaklarda da nasır oluşabilir.

nasır nasıl çıkarılır nasıl tedavi edilir nasıl yok edilir nasır nasıl alınır

NASIR NASIL GEÇER?

Nasır, kendisini oluşturan faktör ortadan kaldırılmadığı sürece onu kesmek, kökünden çıkarmaya uğraşmak gereksizdir. Kendisini oluşturan etken ortadan kalmadığı sürece nasır tekrar oluşur. Ayağımıza uymayan ayakkabıları giydiğimiz sürece nasırdan kurtulmamız mümkün değildir. Nasırı kesmek, kökünü kazımaya çalışmak yanlış bir harekettir. Bunu yaparken enfeksiyon kapabilir daha büyük sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalabiliriz. Nasırın kesilmesi gerekiyorsa bile bunu bir cerrah yapmalıdır. Nasırla mücadelenin en kolay yolu, ayağımızı ne çok sıkacak ne de ayağımıza çok bol gelen ayakkabıları giymemekle mümkündür.

Ayağın rahat etmesi demek; ayağımızın içinde kaybolacağı türden kaba ve ayağımıza gore büyük ayakkabıları giymek demek değildir. Ayağımıza tam oturan ve yürürken ayağımızı rahatsız etmeyen ayakkabıları giymeliyiz. Kadınlar da yüksek topuklu ayakkabılar giyebilirler fakat önemli olan hangi ayakkabının ne zaman, nerede, nasıl ve ne kadar süre giyileceğini bilmek ve ayakkabı alırken bu kriterleri göz önünde bulundurmaktır. Örnek verecek olursak uzun sure yürüyeceğimiz veya uzun sure ayakta kalacağımızı bildiğimiz zamanlar dışarı yüksek ökçeli bir ayakkabıyla çıkmak ayak sağlığı açısından doğru olmayacaktır.

Aramalar: nasır nedir? nasıl kesilir mi? ayaklardaki nasır nasıl oluşur, ayaktaki nasır nasıl geçer?