29 Şubat 2012 Çarşamba

Baş Ağrısı ve Baş Ağrısının Çeşitleri

Sponsorlu Bağlantılar:

BAŞ AĞRISI

Baş ağrısı pek çok insanın yakındığı bir sorundur. Pek çok hastalığa (hipertansiyon, enfeksiyon hastalıkları vb.) eşlik eden bir şikâyet olabileceği gibi, bir hastalık hali olmaksızın da görülebilir. Büyük bir çoğunluğunu da bu grup oluşturur.

baş ağrısı gerilim baş ağrısı migren alelade migren hemiplejik oftalmoplejik migren alt baş ağrısı

Gerginlik Baş Ağrısı (Gerilim Baş Ağrısı)

Enseden başlayıp, başın arkasına doğru yayılan, hastaların başımı çember gibi sıkıyor diye tanımladıkları ağrı tipidir. Genç yaşlarda başlayıp, ileri yaşlara kadar devam eder.

Hastalar ense kaslarında kasılmalardan yakınırlar. Ense masajla rahatlatılabilir. Ruhsal gerginlik halinin varlığı büyük nedendir.

Zaman içinde psişik gerginlik ense kaslarında gerginliği, bu gerginlik ağrıyı yaratarak bir kısır döngü oluşturur.

Migren

Migren de sara gibi tekrarlayıcı bir hastalıktır. Genellikle tek taraflıdır. Bulantı, kusma, iştahsızlık nöbete eşlik eder. Ağrı saatlerce sürebilir.

Migren daha çok kadınlarda görülür. Genç yaşlarda başlayıp, menopozda biter. Buna karşın menopozda başlayıp 60-65 yaşına kadar süren tipleri vardır.

Migren krizleri geçiren kişiler genellikle perfeksiyonist, titiz, baskıya farklı koşullarda uymakta güçlük çeken insanlardır. Bu insanlarda suçluluk hissiyle beraber, bastırılmış aggresivi-te, cinsel baskılar önemli bir yer tutar.

Dış görünümleri itibariyle duygularını dışa vurmayan, kontrollü, uyumlu, sakin insanlardır.

Pek çoğunun çocukluklarında dönem dönem ortaya çıkan kusmalar, araba tutması vardır.

Migrenler alelade migren, hemiplejik ofthalmoplejik migren, alt baş ağrısı diye alt gruplara ayrılır.

Alelade migren

En büyük grubu kapsar. Genellikle haber verici belirtileri vardır. Bunlar bulantı, görme ile ilgili şikâyetler, sindirim bozuklukları olabilir.

Kriz tatil günlerini seçer.

Hemiplejik ofthalmoplejik migren

Göz sinirlerini tutan felçlerle birlikte bir vücut yarısında görülen kuvvet kayıplarıyla olur. Bunlar geçici özellikler taşır.

Alt baş ağrısı

Görme ile ilgili bozuklukla, baş dönmesi, kulak çınlaması, ellerde ve ayaklarda uyuşmalarla birliktedir. Başın arka kısmında şiddetli ağrılar vardır. Kadınlarda daha sık görülür.

Migren krizlerinde hasta mümkün olduğu kadar sessiz ve karanlık bir odaya çekilmelidir. Krizler arası dönemde düzenli bir tedavi, krizler arasındaki süreyi açmakta yardımcı olur. Ayrıca krizlerin daha hafif atlatılmasını da sağlar. Hastaların psişik problemlerinin hafiflemesi krizlerin seyrinde önemli bir rol oynar.