13 Şubat 2012 Pazartesi

Kekik ve Kekiğin Faydaları

Sponsorlu Bağlantılar:

KEKİĞİN FAYDALARI
KEKİK HANGİ HASTALIKLARIN BİTKİSEL TEDAVİSİNDE KULLANILIR?kekiğin faydaları, kekik çayı, kekik suyu

Küçük yapraklı, çiçekleri beyaz, pembe, kırmızı renkte olan, hoş kokulu, biraz yakıcı ve ıtır tadında bir bitkidir. Bu bitkiden çıkarılan kekik yağı, baharatçılarda bulunur.

Kekiğin Kullanılışı:

Diş ağrılarında: Kekik yağından ağrıyan dişe koymalı.

Kulunç ağrılarında: Yağından ağrıyan yerlere sürüp ovalamak.

Sancılarda: Bitkisini kaynatıp suyundan içmek. Kaynamış suya birkaç damla yağından ilâvesi ile ıhlamur gibi içilmesi de tavsiye edilir.

Soğuk algınlığında: Kekik yağından birkaç damlayı bir kesme şekere damlatıp yemek.

Kekik vücuttan solunum yoluyla atılır. Solunum yoluyla atılırken solunum yolundaki zararlı bakterileri öldürücü (antiseptik) bir etkisi vardır. Bu anlamda solunum yolu rahatsızlıklarının bitkisel tedavisinde kekikten faydalanılabilir.

Akne tedavisinde temizleyici ve iyileştirici etkileri görülür.

Gırtlak ve bademcik iltihaplarında iyileştirici özelliği vardır.

Dezenfekte edici ve balgam söktürücü olarak kullanılır.

Öksürük ve üst solunum yolları iltihabında çay ve gargara biçiminde kullanılmalıdır. Akciğer ve bronşlar, mide ve bağırsaklar kekiğin başlıca kullanım alanlarıdır. Boğmaca, öksürük, astım, sinir sistemi zafiyeti, romatizma ve birçok hastalıklara karşı çay içiminin yanı sıra kekik banyoları da çok yararlıdır.

Mikrop kırıcı (antiseptik) bir bitkidir. İltihaplı yaraları temizlerken ve bu yaraları iyileştirmek için kullanılabilir.

Doku ve damar büzücü etkisi vardır. Çocuklarda ishal ve yatak ıslatma sorunlarını gidermede yardımcıdır.

Kekik çayı içerek ve kekikle karıştırılmış bal yiyerek vücut direncini güçlendirebilir ve organizmayı dengeye kavuşturabiliriz.

Alerjik kaşıntılara iyi gelir. Adet sancılarında, cilt bakımında, nezle ve soğuk algınlığı için, kan şekeri ve tansiyon sorunlarında, böbrek taşı düşürmek için, idrar yolu enfeksiyonlarında, diş eti ve ağız sağlığı sorunlarına karşı kısa sürede kesin sonuçlar vermektedir.

Sabah kalkınca çay veya kahve yerine içeceğimiz bir bardak kekik çayı, zekayı kuvvetlendirir, mideyi rahatlatır. Bunun yanında sabahları görülen kuru öksürüğe iyi gelir ve vücuda genel bir rahatlık hissettirir.

Sigarada bulunan zehirli maddelerin ve ciğerlere biriken katranın parçalanarak atılmasında son derece etkilidir.

Antibiyotik etkilerinden maksimum faydalanmak için sabah ve akşam düzenli şekilde 5-7 gün süre ile tüketilmesi tavsiye edilir.

Aramalar: kekiğin yararları nelerdir, kekik suyunun faydaları, kekik çayı nelere iyi gelir