24 Aralık 2012 Pazartesi

Basurun Bitkisel Tedavisi

Sponsorlu Bağlantılar:

BASURUN BİTKİSEL TEDAVİSİBasur, kalın bağırsakta bulunan toplar damarların silindir veya düğüm şeklinde uzaması şeklinde ortaya çıkar. Basur makadın dışında veya içinde meydana gelir. Hastaya çok acı veren bir rahatsızlıktır.

Basur genelde kabızlıktan veya sert dışkıdan sonra ortaya çıkar. Fakat çok dikkat etmek gerekir. Doktor muayenesi sonucu ortaya basur çıkması, basur şikayeti ile benzer belirtiler gösteren bağırsak kanseri gibi çok tehlikeli hastalıklar olduğu göz önüne alındığında şükredilmesi gereken bir durum olabilir. Bu bakımdan basur belirtileri görülünce derhal bir doktora gitmek şarttır.
basurun bitkisel tedavisi, hemoroidin bitkisel tedavisi

Hastalığın başlangıcında devamlı meyve ve sebze suyu içilir. Basurun bitkisel tedavisi için ilk yapılacak bunlardır. Daha sonrasında sebze ve meyveler pişmeden taze olarak yenir. Doğal olmayan yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

Haricen yapılan tedavi: Basur için eczanelerde hazır olarak satılan bazı merhem ve fitil benzeri ürünler bulunur. Bunlar belki hastanın ağrılarını dindirirler fakat kesin tedavisi değildirler.

Suyla tam yıkama, suyu kalçaya akıtma, temiz hava ve bol hareket faydalıdır.

Tuvalet ihtiyacınızı giderdikten sonra mutlaka soğuk su ile makadı yıkayınız. Basur rahatsızlığı olanların kesinlikle tuvalet kağıdı kullanmaması gerekir. Tuvalet kağıdı kullanmak basuru daha da şiddetlendirir.

Sıcak oturma banyosu yapınız. Bu banyonun suyuna papatya, atkuyruğu, koyunkıranotu, ölüçiçeği, karaboynuzotu, kızılyaprak adlı şifalı bitkileri ilave ediniz.

Banyo suyunu hazırlamak için yukarıda belirttiğimiz şifalı otların karışımından 1 avuç dolusu 2 litre kaynar suya bırakınız. Bir müddet dinlendirdikten sonra suyu süzünüz. Süzerek elde ettiğiniz sıvıyı oturma banyosu suyuna ilave ediniz.

Sabahları 5-10 saniye soğuk oturma banyosu tatbik ediniz. Banyodan sonra derhal yatağa giriniz.

PATLICAN SAPIYLA BASUR TEDAVİSİ

10 adet kemer patlıcanın (bostan patlıcanı olmayacak) yeşil sapını koparıp güzelce yıkayın. Bir tencerenin içerisine bu sapları koyarak üzerine 10 bardak su ilave edip suyu kaynatın. Kaynamaya başladığından tencerenin ağzını kapat. Ocağın altını kıs ve kısık ateşte yarım saat kaynadıktan sonra ocağı söndür. Söndürdükten sonra kapağı açmayın ve su soğuyana kadar bekleyin. Su soğuduktan sonra sapları atarak suyu süzün. Rengi sarıya dönen bu suyu buzdolabında saklayın.

Günde iki defa; gece yatmadan önce ve sabah kalkınca aç karnına bir su bardağı için.

Tedaviyi 5-10 gün sürdürün. Tedavisi süresince baharatlardan, sirkeden, turşudan, salamura yiyeceklerden, domatesten, bulgurdan, çilekten ve acı biberden uzak durun. Metal, taş gibi soğuk yerlere oturmayın.

ARDIÇ YAĞIYLA BASUR TEDAVİSİ

Elinizi sabunla çok temiz yıkadıktan sonra parmağınızı ardıç yağına batırın ve bu yağdan bir miktar basurlu bölgeye her gün sürün. Bu bölgenizi sürekli temiz tutun. Mikrop kapmasın.

AT KESTANESİYLE BASUR TEDAVİSİ

Bir kilo at kestanesini küçük parçalar haline doğrayın. Doğranılan parçaları su içerisinde kaynatın. Kaynadıktan sonra soğumasını bekleyin ve soğuduktan sonra suyu süzün. Basuru bu su ile temizleyin.

KANTARON YAĞIYLA BASUR TEDAVİSİ

Kantoron çiçeğinin yağı basur için şiddetle tavsiye ediliyor. Üç ay süre ile, sabahları aç karnına, bir yemek kaşığı kantaron yağı içmeyi deneyebilirsiniz. Bu tedaviler doğal olduğu için herhangi bir zararı yoktur. Denemekte fayda vardır.