22 Aralık 2012 Cumartesi

Yüksek Ateşin Doğal Tedavisi

Sponsorlu Bağlantılar:

YÜKSEK ATEŞİN DOĞAL TEDAVİSİGenel bilgiler: Ateşin yükselmesi bir hastalık değildir. Vücudumuzun hastalık yapan mikroplara karşı direnç gösterdiği anlamına gelir ve iyileşmenin, şifanın habercisidir. Ateşin sebebi araştırılmalıdır. Fakat, ateşin derecesi çok yüksek değil ise düşürülmesine çalışmak yanlıştır. Ateş ancak çok yüksek olduğu zaman düşürülür. Günlük düzenli olarak tuvalete gidiniz. Kabızlık varsa ve kronik bir hal aldı ise lavman yapınız.

Beslenme: Devamlı bitkisel gıdalarla besleniniz. Sulu, yumuşak hazmı kolay besinleri yiyiniz. Ateş yükseldiği zamanlarda süt, ayran, yoğurt, limonata, hoşaf ve taze sıkılmış meyve suları tüketilebilir. Yine et suyu ilave ederek ya da et suyu olmaksızın hafif çorbalar içilebilir.

Ateş için evde bir derece bulundurmakta fayda vardır. Ateşlenme durumunda dereceyi koltuk altında 2-3 dakika tutarak vücuttaki ateşi ölçebilirsiniz. Ateşin normal derecesi hasta olmayan bir insanda 36-37 dereceleridir.

Ateşin Düşürülmesi: Yüksek ateşli kişiyi kesinlikle battaniye, yorgan altına sokmayın. Ateşi düşürmek için ılık su ile banyo yaptırabilirsiniz. Yapacağımız ilk iş bu olsun. Çok yüksek ateşlenen bir insanın alnına, ensesine ve diz kapağı üzerine soğuk suyla ıslatılmış küçük bir havlu koyun. Ateş düşürmek için hazır olarak yapılan buz kalıpları ya da normal buz kalıplarını bir torba içerisine koyup koltuk altında bekleterek de ateş düşürülebilir. Buz kalıbını koltuk altından ara ara çıkarıp vücudun diğer bölgelerinde gezdiriniz. Bolca su içerek terlemeyi sağlayınız.

Ateşin bir kaç gün sürmesi ya da 39 dereceye çıkması durumunda derhal doktorunuza başvurunuz.