26 Aralık 2012 Çarşamba

Bebeğin Anne Karnında Duruş Pozisyonları

Sponsorlu Bağlantılar:

Bebeğin Anne Karnında Duruş PozisyonlarıFetüsün (anne karnındaki bebek) rahimde anormal duruşları da doğumu zorlaştıran durumlardan biridir. En sık rastlanan bu durumdan bir kez daha söz etmeyi uygun buluyoruz:

Normal doğumlarda fetüs baş aşağı durur, baş ve omuzlar pelvis içinde hafif meyillidir, ense kısmı pelvisin önüne bakar.

Fetüs yine baş aşağı durduğu halde, yüzü pelvisin önüne dönüktür, ama rahim ağzına bakar. Bu duruşa 200 doğumdan ancak birinde rastlanır. Böyle olaylarda, baş, doğum kanalından çıkışı sırasında düzeltilmelidir. Bu tip doğumlar kimi kez forseps yardımıyla tamamlanır.
bebeğin anne karnındaki pozisyonları, anne rahminde bebeğin duruşları, bebek anne karnında nasıl durur
1. Baş aşağı geliş (%96 normal duruş, çoğu kez kafa üstü)
2. Yüz gelişi (baş aşağı duruşun ender görülen şekli)
3. Makat gelişi (%3 görülen vakadır, güç doğum koşulları ve bebek için sakıncalı duruş)
4. Enlemesine (travers duruş — %0,5-1, doğum bebek döndürüldükten sonra ya da sezaryenle yapılır)
5. Göbek kordonu sarkması.
6. El sarkması
7. Göbek kordonu sarılması.

Makat duruşlarına da sık rastlanabilir. Bu duruşta fetüsün kalçaları önde, bacakları yukarı kalkıktır. Fetüsün kalçası başından daha yumuşak ve dardır. Bu nedenle doğum yollarındaki genişleme daha azdır. Kalçanın doğum yollarını yeterince genişletebilmesi için annenin kuvvetle ıkınması gerekir. Doktor ya da ebe, kalçanın dışarı çıkmasından sonra el yardımıyla başın çabuk doğmasına yardımcı olur. Makat geliş olaylarında durum önceden teşhis edilmemişse, bazı güçlükler doğurabilir. Çünkü doğum yollarında kalan baş, göbek kordonunu sıkıştırarak fetüse kordon aracılığıyla giden oksijen azalacak ya da tamamen kesilecektir.

Makat geliş olaylarının çoğunda perinenin hemen kesilmesi gerekmektedir. Makat gelişi önceden biliniyorsa, dışarıdan elle yapılan müdahaleyle fetüsün durumunu değiştirmek mümkün olabilir. Bu tür doğumlarda anne adayı genellikle sezeryana alınır. Doğumu güçleştiren başka duruşlar da vardır. Bunlardan en önemlisi, fetüsün rahim içinde, pelviste travers (enlemesine) yatışıdır. Böyle olaylara doğumların ancak %0,5-1'inde rastlanır. Travers gelişlerde fetüsün kendiliğinden doğması mümkün olamaz. Doktor ya da ebe, travers duruşlarda el yardımıyla çevirmeye çalışır bu da olmazsa doğumun sezeryanla bitirilmesi gerekmektedir. YAZININ DEVAMINA GİT

Sponsorlu Bağlantılar:


Fetüs zarının yırtılması halinde göbek kordonunun sarkması ya da kol sarkması çok önemli ve tehlikelidir. Fetüs zarının erken yırtılışı ile amnios sıvısı boşaldığı için, rahmin kasılmaları fetüsü dışarıya itemez, çünkü fetüs, rahmin duvarları tarafından sıkıca yakalanmış durumdadır. Rahmin aşırı çabası, rahmin yırtılmasına neden olabilir (uterusruptur). Bu takdirde doğum sezaryenle bitirilmelidir.