31 Aralık 2012 Pazartesi

Hemofilinin Nedeni Nedir?

Sponsorlu Bağlantılar:

HEMOFİLİNİN NEDENLERİKuşaklar boyu Avrupa krallık sülalelerini kasıp kavuran hemofilinin nedeni, çok ender görülen; sakat bir genden ötürü kanın pıhtılaşma mekanizmasının bozuk olduğu bir hastalıktır. Küçük yaralarda bile aşırı kanama olur; iç kanamalar eklemleri ve dokuları bozabilir. Hemofili kalıtsaldır; kadınlar tarafından taşınır, hastalık ise yalnız erkeklerde görülür. Kraliçe Viktorya bir taşıyıcıydı. Hastalık ilk olarak oğlu Leopold'da görüldü. Leopold 31 yaşında küçük bir kaza sonucu geçirdi ve aşırı kanamadan öldü. Ama daha önce evlenmiş, hastalığı kızına geçirmişti. Hemofili hastalığına yakalanan erkek çocukların çoğu küçük yaşlarda ölmektedir.

Hemofili, tıbbi müdahale gerektiren bir hastalıktır. Yeterli miktarda kan pıhtılaşması gerçekleşemediği için hastanın vücudunun içerisinde ya da dışında olabilecek herhangi bir travma durumunda, hasta çok ciddi bir tehlikeyle karşı karşıya kalır. Çok acil bir şekilde doktor tedavisi almalıdır. Hastaya, kanında pıhtılaşmayı sağlayıcı bir takım tedaviler uygulanır.

Hemofili hastadaki kanamalar sağlıklı bir kişiyle kıyaslandığından daha hızlı değildir. Kanamanın şiddeti aynı olur fakat hemofili hastalarının kanamaları normalden çok daha uzun sürmektedir.