23 Aralık 2012 Pazar

Hamilelik Çatlakları İçin Ne Yapılabilir?

Sponsorlu Bağlantılar:

HAMİLELİK ÇATLAKLARI İÇİN NE YAPILIR

?

Hamilelik döneminde hızlı kilo almaya paralel olarak cildimizde hızlı bir şekilde genişler. Hızlı bir şekilde alınan bu kilolar normalden fazla alındıysa ve cildimiz de yeterince esnek değilse cilt çatlakları kaçınılmaz olur. Bu çatlaklar zamanla geçer fakat normal kilonuza döndüğünüzde genellikle beyaz renkli olarak izi kalır.

Memede, belde, karında, bacaklarda ve popoda daha sık görülen bu hamilelik çatlakları için ne yapabiliriz? Bu soruya cevap vermeden önce bir soru da ben size sorayım. Toprak neden çatlar? Tabi ki susuz kalıp kuruduğu için. Miktar vermiyorum fakat hamilelik döneminde bu çatlaklar için bol bol su için. Elinizden su şişeniz eksik olmasın. Bu çatlakları önlemek için ilk uyacağınız kural olsun. Sadece dışarıdan nemlendirici kremler ve yağlar kullanarak çatlakları önlemek mümkün olmaz. Öncelikle kaleyi içeriden fethetmek gerekir. Bu dönemde beslenmeye de dikkat etmek gerekmektedir. Taze sebze ve meyveleri tüketmekten çekinmeyin. Yapay ve katkı maddeli gıdalardan uzak durun. Ağır yemekler yemeyin.

İçeriden yapabileceğimiz en doğru hareketleri yaptıktan sonra dışarıdan da cildi nemlendirecek ve besleyecek bir krem kullanabiliriz. Herhangi bir markanın kremini kullanabilirsiniz fakat dikkat etmeniz gereken hamilelik dönemi için sakıncalı olmayan, bebeğinize zararı olmayacak bir ürün kullanmaktır. Riske girmeyerek doğal ürünler kullanarak da aynı etkiyi sağlayabilirsiniz. Hemen hepimizin evinde kullandığı zeytinyağını bile çatlakların oluşması muhtemel bölgelerde kullanabilirsiniz. Bunun dışında badem yağı, buğday yağı ve susam yağını karıştırıp sürebileceğiniz gibi tek başına da kullanabilirsiniz. Yine portakal yağı, argan yağı, kakao yağı, kayısı yağı gibi ürünler de gebelik çatlakları için kullanılabilmektedir.
hamilelik çatlakları, gebelik çatlakları

Egzersiz yapmayı da ihmal etmeyin. Hafif egzersizler yapın. Egzersiz yapmak cildinize esneklik kazandıracağı için çatlakların önlenmesi hususunda son derece faydalı olacaktır. YAZININ DEVAMINA GİT

Sponsorlu Bağlantılar:


Evet, bu konuyu okuduktan sonra bir çok hanım, ilk yapması gereken şeyleri sona bıraktığını farketmiştir. Hamilelik çatlakları için öncelikle yapmamız gereken önlem almaktır. Çatlaklar meydana geldikten sonra geçse bile iz kalması ihtimali yüksektir. Bu izlerin lazerle giderildiği bilinmektedir fakat yanlış insanların eline düşmeden önce mutlaka bir cilt hastalıkları uzmanından tavsiyeler alın.