1 Nisan 2013 Pazartesi

Kalp Deliği Nedir?

Sponsorlu Bağlantılar:

KALP DELİĞİ NEDİR?

Şüphesiz olarak insan vücudunun en önemli organlarından biri kalptir. Kalp en basit tanımı ile vücuda kan pompalayan ve istemsiz şekilde kasılıp gevşeyen bir organdır. İnsanların en çok endişelendikleri hastalıklar kalpte meydana gelen sorunlardan doğan hastalıklardır. Kalp deliği de insanları oldukça endişelendiren sorunların başında gelmektedir.

kalp deliği

Kalp deliği tıbbi adıyla ventriküler septal defekt ya da ventriküler septum kusuru genel olarak doğuştan meydana gelen bir kalp sorunudur. Ancak bu sorun bazı bebeklerde doğumla birlikte fark edilmeyebilir. Zira kalp deliği eğer küçük ise bebekte bir sorun ya da bir belirti gözlemlenmeyebilir. Ancak kalp deliğinin büyük olması durumunda bebeklerde dudak ve tırnak bölgelerinde morluklar meydana gelebilmektedir. Vücutta oluşan bu morluklar kalp deliği nedeniyle ortaya çıkan kandaki oksijen eksikliği nedeniyle meydana gelmektedir. Kalp deliği çok da fazla endişelenmesi gereken bir sorun değildir. Zira günümüzde tıbbın gelişimi ile birlikte birçok soruna kolayca çözüm bulunabilmektedir.

Kalp deliği (ventriküler septal kusur) eğer küçük ise kendiliğinden dahi kapanabilmektedir ve daha sonraları kişi herhangi bir sağlık problemi ile karşılaşmaz. Eğer kalp deliği kendiliğinden kapanmayacak gibi büyük ise bu durumda yetişkin ya da bebek fark etmeksizin belirtilerle tespit edildiği an, ameliyat ile kapatılabilmektedir. Kalp deliği ameliyatı olan kişilerin bu ameliyattan sonra normal hayatlarına devam edebilmelerinde hiçbir sıkıntı bulunmamaktadır.