5 Nisan 2013 Cuma

Fototerapi Tedavisi Nedir?

Sponsorlu Bağlantılar:

FOTOTERAPİ TEDAVİSİ NEDİR?

FOTOTERAPİ NEDEN YAPILIR?
fototerapi aleti
Fototerapi tedavisi radyoaktif olmayan ultraviyole ışınların tedavi amaçlı olarak vücudun derisine uygulanmasıdır. Fototerapi tedavisi sürekli gelişen tıp teknolojileri ile birlikte kronikleşen deri hastalıkları ve yenidoğan bebeklerdeki sarılık tedavisi için kullanılmaktadır. Kronikleşen deri hastalıklarının ve yenidoğan sarılığının tedavisinde kullanılan bu yöntemde, vücuda herhangi bir zararı olmayan ultraviyole ışınları kullanılmaktadır. Bölgesel tedavilerde yalnızca o bölgeye ışın uygulanırken, tüm vücudu kapsayan fototerapilerde hastalar ultraviyole ışınları üreten floresan lambalarla dolu, solaryum aletine benzeyen bir kabinin içinde (yenidoğan bebekler küvöz içerisinde) belirli sürelerde bekletilir. Bu işlem sırasında gözler özel bantlarla kapatılarak ultraviyole ışınlardan gözler korunur.
fototerapi nedir
Fototerapi ultraviyole ışınları ile derideki bağışıklık sistemi hücrelerine etki etmektedir. Bu ışınlar hücreleri arttırarak ya da değiştirerek onarıcı özellik göstermektedir. Fototerapi birçok kronik deri hastalığında sıklıkla kullanılmaktadır. Dermatolojik bu hastalıklarda fototerapi kullanılırken olumlu sonuçlarla karşılaşılmaktadır. İnsanların bir hayli endişelendiği deri hastalıklarından olan sedef hastalığı (psoriazis), beyaz leke hastalığı (vitiligo), kronikleşmiş egzama, güneş alerjisi ve deri lenfoması gibi durumlarda sıklıkla kullanılan ve oldukça olumlu sonuçlar veren fototerapi bunlar haricindeki deri hastalıklarında da dermatologların önerisi ile kullanılabilmektedir.
fototerapi neden yapılır
Fototerapi tedavileri hastanelerde uygulanmakta; doktorların ve dermatologların yetkisi ile fototerapi hemşirelerinin gözetimi altında yapılmaktadır. Kullanılacağı hastalığa göre çeşitli uzunluktaki seanslarda uygulanabilen bu tedavi, öncesinde genel olarak bazı ilaç takviyeleri de uygulanmaktadır. Cilt hastalıklarında uygulanan her bir fototerapi seansı 15 dakikaya kadar sürebilmekte olup bir yıla kadar sürebilmektedir. Her deri hastalığı olan kişiye uygulanamayan fototerapi mutlaka yetkin doktorların denetiminde yapılmaktadır.