5 Nisan 2013 Cuma

Domates

Sponsorlu Bağlantılar:

DOMATESİN YARARLARI

Domates, ülkemizde mutfaklarda en sık kullanılan sebzelerin başında gelmektedir. Oldukça fazla vitamin, mineral ve organik asitler içeren domates, sağlığa büyük katkı sağlayan bir sebzedir. Eşsiz bir C vitamini kaynağı olarak da dikkat çeken bu sebze, damarları yumuşatmaktadır. Kanı temizleyen domates, vücudu gençleştirir ve vücuttaki üre miktarını en aza indirger. Bütün bunların yanında kalp, böbrek ve karaciğer sorunlarına da çare olan ve özellikle şeker hastaları için eşsiz bir sebze olan domates, böbrekleri çalıştırarak idrar söktürücü etki göstermektedir. İdrar söktürücü etkisi sayesinde üre asidi ve üre tuzlarının da vücuttan atılmasını sağlayan domates, kanserin de en büyük düşmanlarından biridir.

domatesin faydaları

C ve E vitaminlerinin yanı sıra, bol miktarda potasyum ve az miktarda tuz içeren domates, tansiyon hastaları içinde oldukça yararlı olup, kan basıncını dengelemektedir. Sindirim sistemini hızlandırarak hazmı kolaylaştırıcı etki gösteren, salataların vazgeçilmez elemanlarının başında gelmektedir. Sağlığa birçok faydası bulunan bu sebze günlük tüketimi ile vücudun ihtiyacı olan C vitaminin yarısını karşılamaktadır. Suyu da içilebilen domatesin, turşusu da yapılmaktadır. Her haliyle vücuda birçok yarar sağlayan bu sebze, antioksidan bir özelliğe sahiptir. Bu nedenle bu özelliği sayesinde eşsiz bir detoks sağlamaktadır. Düzenli tüketimi sonucu kanser riskini oldukça azaltan domates, meme ve prostat kanserlerini önleme noktasında oldukça faydalıdır.

İnsanların en büyük sorunlarından biri olan kalp hastalıkları konusunda da yarar sağlayan domates, kalp hastalıklarını önler ve felç, katarakt gibi sorunların oluşma ihtimalinin önüne geçer. Günlük tüketimi tavsiye edilen sebzelerin başında gelen domatesin özellikle çocukluk döneminde çok sık görülen apandisit sorununu da engellediği söylenmektedir. İnsan vücuduna sağladığı yararlar oldukça fazla olan domates, her öğünde sofralarda bulunması gereken bir sebzedir.

İlgili aramalar: domatesin faydaları nelerdir? domatesin sağlığa yararları