5 Nisan 2013 Cuma

Üfürüm Nedir?

Sponsorlu Bağlantılar:

ÜFÜRÜM NEDİR?

Üfürüm olarak bilinen durum, kalp ve damarlardaki kan akışı sırasında doktor kontrolünde kalp dinleme esnasında duyulan üfleme şeklinde seslerdir. Üfürüm türbülanstan dolayı oluşmaktadır. Türbülans ise en basit tabiriyle hava akımı olarak tanımlanabilir. İşte damarlardaki normal kan akışı haricindeki bu hava akımı üfürüme yol açmaktadır. Kalbiyle ve damarlarıyla ilgili herhangi bir problemi olmayan kişilerde kan akışı oldukça normaldir. Bu kişilerde kan akışı sırasında türbülans durumu görülmemektedir. Ancak kalp ya da damar sorunu olan kişilerde kan akışı sırasında türbülans görülebilmektedir. Genel olarak doğuştan gelen kimi zaman da sonradan oluşabilen kalp rahatsızlıkları sonucunda kan akışı düzeni bozulur ve üfürüm duyulmaya başlanır.

Üfürüm bazen de çocuklarda herhangi bir bozukluk olmaksızın görülebilmektedir. Yani çocukta herhangi bir kalp sorunu bulunmaksızın üfürüm görülebilmektedir. Bu üfürümler normal üfürüm olarak tanımlanabilir. Normal üfürümün oluşum sebebi ise henüz kalbin gelişim döneminde olmasıdır. Zira gelişmekte olan kalpte kimi zaman düzensizlikler gözlemlenebilir. Doktorlar çoğu zaman üfürümün normal olup olmadığını kalp dinleme esnasında anlayabilmektedir.

Üfürüm durumu normal olduğu durumlar çoğu zaman çocukluk dönemleridir. Ancak kalp gelişiminin tamamlamasıyla birlikte yapılan kontrollerde üfürümün devam ettiği belirlenirse bir kalp bozukluğu olduğu anlaşılabilmektedir ki çoğunlukla çocukluk dönemlerindeki üfürümler kendiliğinden geçmektedir. Normal olmayan üfürüm durumları çoğunlukla kalp hastalıklarına işaret etmektedir ve mutlaka doktor kontrolünde bulunulması gerekmektedir.

İlgili aramalar: üfürüm nedir? kalpte üfürüm nasıl olur?