30 Nisan 2013 Salı

Hamilelikte Ayak Bileklerinde ve Topukta Şişme

Sponsorlu Bağlantılar:

HAMİLELİKTE AYAK BİLEKLERİNDE VE TOPUKTA ŞİŞME

Hamile kadınların büyük bir kısmında hamileliğin ilerleyen aylarında, özellikle doğuma yaklaştıkça ayaklar ve topuk çevresinde ödemin sebep olduğu hafif bir şişme görülür. Gebe kadın, ayakkabılarının dar geldiğini veya ayağına girmediğini dile getirerek bu şişkinliği anlatır. Şişkinlik, genellikle akşama doğru daha fazla artar. Akşamdan iyice dinlenilerek uyanıldığında da şişliğin hafiflediği görülür. Bu durumu gebelik zehirlenmesi (toksemi) ile karıştırmamalıdır. Gebelik zehirlenmesine bağlı ayak bileği ve topuklarda görülen şişmelerde, bacaklarda herhangi bir ödeme rastlanmaz. Bunun yanısıra gebelik zehirlenmesinde; kan basıncında yükselme, idrarda protein bulunuşu gibi diğer belirtiler de vardır.

İlerlemiş gebelik devresinde ayak bileği ve topuklarda meydana gelen ödemin başlıca sebebi hormonal etki ile organizma tarafından tuz ve suyun tutulmasıdır. Uzun süre oturuş, devamlı ayakta duruş, sıkı çoraplar ve varisler, bacaklardaki kan dolaşımını yavaşlattığı için ayak ödemlerinin meydana gelişini daha da kolaylaştırırlar.

Ayak bileklerindeki şişmeyi önleme amacıyla toksemide olduğu gibi tuz tüketimi azaltılmalıdır. Gebe kadın uzun süre ayakta kalmamalı, gece yatarken ayakları hafif şekilde yükseltilmelidir. Ayrıca bacakları sıkıcı çoraplar kullanmaktan sakınılmalı, geniş varisler mevcut ise elastik çorap giyilmeli veya elastik bandaj uygulanmalıdır. Bu tedbirlerle kontrol altına alınamayan durumlarda ise gerekirse doktorun uygun göreceği bir ilaç da kullanılabilir.