1 Nisan 2013 Pazartesi

Gereksiz ve Aşırı Antibiyotik Kullanmanın Zararları

Sponsorlu Bağlantılar:

GEREKSİZ VEYA AŞIRI ANTİBİYOTİK KULLANIMININ ZARARLARI

Günümüzde en çok kullanılan ilaçlardan biri de antibiyotiktir. Çoğu kişi bilinçli, bilinçsiz kullanmaktadır. Antibiyotiği sadece doktor gerekli gördüğünde hasta kullanmalıdır. Doktora antibiyotiği reçeteye yazması için asla zorlamayınız. Ülkemiz de hastanın reçetesiz eczaneden antibiyotiği temin etmesi oldukça kolaydır. Doktor tavsiyesiz antibiyotiği eczaneden almak çok zararlıdır. Avrupa ülkelerinde eczaneden reçetesiz antibiyotik alınması yasaktır.

Antibiyotiğin özelliği bakterileri öldürmek veya bakterilerin üremesini durdurmaktır. Gereksiz veya aşırı antibiyotik kullanımı vücudunuzdaki bakterilerin çoğalmasına ve bakterilerin direncini artırarak hastalığın daha uzun sürmesine neden olur.

Toplumda antibiyotikle diğer bir yanlış bilgiler ise şunlardır;
- Antibiyotik ilaçlar virüslerin neden olduğu hastalıklar karşısında çaresizdir. Antibiyotiği nezle, grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklarda kullanmak yanlıştır. Bu tür hastalıklarda antibiyotik hastalığın iyileşme süresini kısaltmaz aksine vücuttaki direncin azalmasına ve hastalığın uzun sürmesine neden olur.

- Antibiyotik ateş düşürücü ilaç değildir. Ateş düşürmek için antibiyotik kullanımı yanlıştır.

Toplumuzda antibiyotiğin bu gibi gelişigüzel ve aşırı kullanımı oldukça fazla karşılaşılan bir durumdur. Gereksiz veya aşırı antibiyotik kullanımı böbreklerinize veya karaciğerinize zarar verir. Antibiyotiği gereksiz veya aşırı kullanırsanız, bu defa gerçekten gerekli olduğunda etkisini göstermez. Vücudumuzun hastalıklara karşı kendi savunma mekanizması vardır. Her hastalandığınızda antibiyotiklere hücum ederseniz bu savunma mekanizmasının da çalışmasını yavaşlatırsınız. Böylece kolay mikroplar karşısındaki vücut direnciniz düşer ve giderek daha kolay hasta olmaya başlarsınız. Hastalanmamak için vücudunuzun ihtiyacı olan besinleri yeterli miktarlarda alarak, yeterli sıvı alarak, mevsiminde taze sebze-meyve yiyerek ve spor yaparak vücut direncinizi gayet kolay ve ucuz bir şekilde koruyabilirsiniz.

İlgili aramalar: gereksiz antibiyotik kullanımının zararları nelerdir? aşırı antibiyotik kullanmanın zararı nedir? antibiyotik ilaçlar zararlı mıdır?