4 Nisan 2013 Perşembe

Hamileliğin 24. Haftası

Sponsorlu Bağlantılar:

HAMİLELİĞİN 24. HAFTASI

ANNE VE BEBEKTE GÖRÜLEN DEĞİŞİMLER

24. HAFTADA BEBEKTE GÖRÜLEN DEĞİŞİMLER

Minik varlığın yüz boşlukları artık dolmaya başlıyor…

Bebek hızla büyümeye devam ediyor. 22. Haftaya göre yaklaşık olarak 110 gram Daha almış durumda. Bebek 24. Haftada yaklaşık olarak 33 cm. boyunda ve 600 gram ağırlığındadır.

24. haftada ultrason görüntüsü

Artık kulakları daha hassas bir durumdadır. Dışarıdan gelen sesleri daha rahat bir şekilde algılayabiliyor. O minicik yüzü neredeyse tamamen tamamlanmış durumda. Artık kirpikleri, kaşları ve saçları belirginleşti. Bebek artık öğrenmeye ve tepkiler vermeye başlamıştır.

Artık vakti gelmeden doğsa bile müdahale ile yaşamını sürdürebilir. Hayati önem taşıyan organ akciğer henüz tam olarak işlevini yerine getiremez. Onun haricinde diğer bütün organları neredeyse fonksiyonel olarak işlevlerini yerine getirmektedir.

GEBELİĞİN 24. HAFTASINDA ANNEDE GÖRÜLEN DEĞİŞİMLER
gebeliğin 24. haftası

Gebeliğin bu haftasında yaklaşık olarak bir anne adayı 6 – 7 kilo almıştır. Geriye kalan sürede de yaklaşık olarak 6 – 7 kilo kadar alması normal olarak kabul edilmektedir. Dişeti kanamaları ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Gebelik hormonlarının tesiri ile epulis gravidarum olarak adlandırılan diş eti hastalığına maruz kalınabilir. Dişlerin fırçalanmasında diş eti kanamalarında artış gözlenebilir. Hastalık şayet çok ilerler ise diş dökülmelerine bile yol açabilir. Eğer bu tür şikayetler varsa muhakkak bir hekime görünmelisiniz. 24. Hafta itibari ile gebelik şekeri de ortaya çıkabilir. Gebelik şekeri hiçbir belirti ve şikayete neden olmadan ortaya çıkabilir. 24. Haftada doktor muayenesinde şeker tarama testi mutlaka istenir. Ancak şeker tarama testi 28. Haftaya kadar yaptırılabilir. 24. hafta itibari ile tansiyon takibi ve idrarda albümine bakılmalıdır. Çünkü gebelik zehirlenmeleri açısından oldukça önemlidir. Bu haftalarda vajinal akıntıda artış görülebilir. Erken doğum riski olduğundan dolayı özellikle gebelik yaz aylarına denk gelmiş ise bol su içmeye özen göstermelisiniz. Egzersizlerde ihmal edilmemelidir.

Annede gebelik belirtileri

Hamileliğin 24. Haftasında Baş Ağrısı

Bu dönemlerde baş ağrısı sorunu yaşanıyorsa ve bu sorun sıklaştıysa baş ağrısına ilave olarak mide bulantısı ve göz sorunları da eşlik edebilir. Bu gibi durumlar ile karşı karşıya kaldıysanız mutlaka doktora başvurmalısınız.

Hamileliğin 24. Haftasında Karın Ağrısı

Rahim büyümeye devam ettikçe uterusu destekleyen ligamentler gevşemeye başlar. Bu durum da ağrılara yol açabilir. Fazla rahatsız etmeyen ağrılarda endişe etmeye gerek yoktur. Ancak ağrılara ilave olarak kanama ve titreme de görülüyor ise doktorunuza danışmakta yarar vardır.

Hamilelikte Bacaklarda Kramp

Bacaklara kramp girdiği anda bacaklarınızı oynatmaya ve esnetmeye çalışmalısınız. Bu durumu hafifletebilir.

24. Haftada Sırt Ağrıları

Hamilelikte en sık karşılaşılan sorunlardan bir tanesi de sırt ağrılarıdır. Ancak ağrılar aşırı rahatsız ediyor ve dayanılmaz bir haldeyse fizyoterapistten yardım alabilirsiniz.

Gebelikte Görme bozuklukları

Görmenizde herhangi bir sorun oluşmuşsa ve yaş üretimi eskisinden daha az seviyede ise gözlerde tahriş oluşabilir. Bu durumda görme bozukluklarına neden olur. Göz ile alakalı problemler geçicidir. Bu nedenle endişe etmeden doktora durumu bildirmekte fayda vardır. Muhtemel doğumdan sonra kısa bir süre içinde geçecektir.

Ayak ve bileklerde şişlik

Ayaklarda bilhassa bileklerde şişlikler oluşmuş olabilir ve ayakkabılarınız artık ayağınıza girmiyordur. Bu durumu hafifletmenin en kolay yolu otururken ayakları yukarıda tutmak ve rahat ayakkabılar giymektir.

Hamilelikte Kabızlık Çekme

Hamilelik nedeni ile değişen hormonlar bağırsaklarda da oldukça etkilidir. Bağırsaklarda oluşan değişimin nedeni sindirim sisteminde daha fazla besin muhafaza etmektir. Böylece bebek daha iyi beslenebilir. Bu durumu kurtarmak için taze meyve ve sebze suyu ile beslenebilirsiniz. Çünkü taze meyve ve sebze suyu bedeninizde daha hızlı hareket eder. Kabızlığın da bir nebze önüne geçilmiş olur.

İlgili aramalar: hamileliğin 24. haftasında neler olur? gebeliğin 24. haftası nasıl geçer? hamilelikte 24. haftada olacaklar nelerdir?