20 Nisan 2013 Cumartesi

Hamilelikte Tükürüğün Artması

Sponsorlu Bağlantılar:

HAMİLELİKTE TÜKÜRÜĞÜN ARTMASIGebelerin hemen hepsinde, özellikle erken gebelik esnasında tükürük salgısında artış meydana gelir ve bu belirti çoğu kez bulantıya eşlik eder. Tükürük salgılanmasındaki bu artış, bazı gebelerde şikayete sebep olacak derecede aşırı bir hal alabilir. Tükürüğün ağızda toplanması ve gebenin sık tükürmesi, bu salgılanışı daha da uyarır. Bazı durumlarda aşırı tükürük çıkışı, gebenin uykusunu da bozar.

Tükürük artışının gebelikte normal olduğunun farkına varmalısınız, bu olay üzerinde dikkatini toplamaması, sık sık tükürmemesi öğütlenmelidir. Kendi tükürüğünü yutmakta zorluk çeken hanımlar, tükürüğün çok arttığı kriz dönemlerinde tatlandırıcılı bir şeker kullanarak bu sorunu hafifletebilirler. Kendi karımın hamilelik döneminde gece uyuyamayacak kadar çok tükürük artışı oluyordu. Böyle zamanlarda uykuya dalana kadar kendisine bir naneli şeker veriyordum. Bu tedbirlere rağmen huzursuzluğun ortadan kaldırılamadığı vakalarda tükürük salgılanmasını azaltmak üzere bazı ilaçlar kullanılabilir.

Aşırı tükürük salgılanması, gebelikte sık görülen kusma şikayetinin farklı bir türüdür ve gebeliğin ilerlemesi ile azalır, doğumdan sonra da tamamen ortadan kalkar.

İlgili aramalar: hamilelikte sürekli ağızda tükürük birikmesi neden olur? gebelikte tükürüğün çoğalması sorunu, hamilelikte tükürük artışı