20 Nisan 2013 Cumartesi

Hamilelikte Aşırı Sinirlilik

Sponsorlu Bağlantılar:

HAMİLELİKTE AŞIRI SİNİRLİLİĞİN NEDENLERİ

Hamilelik döneminde kadınlar duygusal değişimler yaşayabilmektedir. Hamilelikte görülen fizyolojik değişimler kadar yaşanan bu duygusal değişimlerde anne adaylarını etkilemektedir. Anne adaylarının hamilelik dönemlerinde yaşadığı gerginlik ve sinirin nedeni de hamilelik dönemlerinin ilk 3 ayında gözlenen psikolojik nedenlerdir. Ancak anne adaylarında gözlenen bu aşırı sinirlilik durumu kimi zaman aniden ağlama kimi zamansa aniden gülme krizleriyle sonlanabilir. Hamilelik döneminde aşırı sinir oldukça normal bir durumdur. Bunun yanında alınganlık, ağlama gibi durumlarda gözlenmektedir.

Hamilelikte aşırı sinirliliğin nedenleri şüphesiz olarak anne adaylarının hamileliğe adaptasyon süreci yaşamalarından kaynaklanmaktadır. Özellikle hamileliğin ilk 3 ayında yaşanan bu psikolojik durum, anne adaylarının hamileliğe alışması ile birlikte kendiliğinden son bulmaktadır. Hamilelik döneminin son haftalarında anne adaylarında yeniden bir takım psikolojik sorunlar gözlenebilmektedir. Bu dönemde yaşanan gerginliğin en büyük nedeni de şüphesiz olarak doğumun bir hayli yaklaşmasıdır. Doğum zamanı yaklaşan anne adayı doğum süreci ve doğum sonrası için bazı endişeler yaşayabilmektedir.

Anne adaylarının hamilelik dönemlerinde yaşadıkları fizyolojik ve psikolojik değişimler bir takım sorunlara yol açabilmektedir. Bu sorunların hemen hemen hepsi hamilelik dönemi sonrasında ortadan kalkmaktadır. Hamilelik döneminde gözlenen aşırı sinirlilik durumu da geçicidir. Anne adayları bu konuda fazla endişelenmemelidir. Doğum süreci özellikle ilk defa anne olacak olan kadınlar için yeni bir tecrübedir. Ancak zamanla duruma alışılacak ve aşırı sinirlilik sorunu kendiliğinden çözülecektir.

İlgili aramalar: hamilelikte aşırı sinirli olma, gebelikte çok sinirli olmak, hamilelikte sinir stres, gebelikte fazla sinir