11 Nisan 2013 Perşembe

Kalpte Delik Neden Olur?

Sponsorlu Bağlantılar:

KALPTE DELİK NEDEN OLUR?

Kalpte var olan delikler ya da tıbbi ismiyle ventriküler septal kusur genel olarak doğuştan gelen bir sorun olarak bilinmektedir. Bebeğin anne karnındaki gelişim döneminde kalbin tam olarak düzgün bir şekilde gelişememesi nedeniyle ortaya çıkan bir kalp kusuru olan ventriküler septal kusurun oluşumu için açıkça bir neden bulunmamaktadır. Bazı bilim adamları kalp deliklerinin nedeninin kalıtsal ve çevresel faktörlerden kaynaklanabileceğini de söylemektedir.

Kalp deliği sorunu olan kişilerin bu sorunu yetişkinlik dönemlerinde herhangi bir şekilde fark edilmişse bile bu sorun çok büyük ihtimalle doğuştan gelen bir sorundur. Kalp delikleri kalbin sağını ve solunu ortadan bölen septum kısmında bulunmakta ve bu deliğin büyük olması kirli ve temiz kanın karışmasına sebep olmaktadır. Kirli ve temiz kanın karışması sonucunda kalp bu iki kanı ayırmak ve temizlemek için daha fazla çalışmaktadır. Kalpteki delik küçükse doğal olarak bu sorunun fark edilmesi de bir hayli güç olmaktadır.

Belirttiğimiz gibi kalp delikleri (ventriküler septal defekt) tam olarak nedeni bilinmeyen ancak bebeğin anne karnındaki kalp gelişimi sırasında ortaya çıkan, bilim insanlarının çevresel yani anne karnındaki gelişim sırasındaki dış etmenler ve kalıtsal yani aileden gelen etmenlerin ortak sonucu olarak oluştuğu kanısındadır.

Doğumdan sonraki ilk zamanlarda görülen kalp deliği vakalarının bir kısmının kalbindeki delik ilk birkaç ay içerisinde kendiliğinden kapanmaktadır. Kendiliğinden kapanmayan kalp delikleri ve büyük çaptaki delikler için cerrahi müdahale gereklidir.

İlgili aramalar: kalp deliği neden olur? kalpte delik olmasının nedeni nedir?