7 Nisan 2013 Pazar

Çocuklar İçin Temiz Hava ve Güneşin Önemi

Sponsorlu Bağlantılar:

Bebekler ve Çocuklar İçin Temiz Havanın Önemi

0-2 yaş çocuklarının da temiz havada ki bol oksijene, güneş ışığına ve güneş ışığının deri altında toplanarak D vitamini oluşturmasına ihtiyacı vardır. Çocukların beyin dokusunun gelişimi için yetişkinlerden daha fazla oksijene ihtiyacı vardır. Sokağa çıkartılamadığı durumlarda oturulan ev, özellikle de çocuğun odası sık sık havalandırılmalıdır. Açık hava onun bedensel ve ruhsal sağlığını olumlu etkileyecektir. Çocuk koşmak oynamak isteyecek ve bu durumda onun büyük kas gelişimine katkıda bulunacaktır.

Açık havada dolaşan, koşup oynayan, temiz hava alan çocukların iştahları artar, yorulup fazla enerjilerini harcadıklarından daha rahat ve uzun süre uyurlar. Açık havada koşup oynama, çocuğun oyun ihtiyacı kadar arkadaş ihtiyacını da karşılar, sosyal ve duygusal gelişimini de olumlu etkiler. Çocuğun zihin ve dil gelişimine dışarıdaki uyaranlar da katkıda bulunur.

Çocuk açık hava etkinliklerinde kendini bir bütün olarak ifade etme imkanı bulur, sağlıklı ve zinde olarak eve döner. Ancak sokaktaki, parktaki olası kazalara karşı gerekli önlemler alınmalıdır. Temiz hava ve güneş bebeğin sağlıklı olmasına yardım eder.Güneşten ve soğuktan korumak için bebeklere mevsime göre başlık ya da şapkalar takılır.Açık havadan yararlanmak için mutlaka kırlara parklara gidilmesi şart değildir. Balkonda, terasta ya da evin etrafında sabah ya da öğleden sonra geçirilecek 15-20 dakikalık zaman bebeğin açık hava ihtiyacını karşılayabilir. İlkbahar ve yaz mevsimlerinde açık havada geçirilen süre daha da arttırılabilir. Ancak yaz aylarında çocukların güneş çarpmasına karşı daha dikkatli olunmalıdır.