7 Nisan 2013 Pazar

Konak Nedir?

Sponsorlu Bağlantılar:

KONAK NEDİR?

Bebeği olanların en sık yaşadığı sıkıntıların başında bebeklerinin baş bölgelerinde meydana gelen kabuklaşmış deri parçaları gelmektedir. Bebeklerin baş bölgelerinde meydana gelen kabuklaşmış bu deri parçalarına konak denmektedir. Bebeklerin genelikle başlarının üst bölgelerinde gözlenen konaklar sarı yamalara benzerler. Esasen bir deri hastalığı olan konak vücutta bulunan seboreik bezlerinin çok fazla çalışması sonucu görülmektedir. Konaklar kimi bebeklerde 3 yıl boyunca devam edebilmektedir. Seboreik bezleri çok fazla çalışan bebeklerde görülen konaklar iri kepeklere benzemektedir.

bebeklerde konak

Bebeklerde konak oluşumu baş bölgelerinde görülür ancak kimi insanlarda konak koltuk altı, burun kenarları, kulak arkası, göğüs ortası gibi bölgelerde de görülebilmektedir. Bir kepeklenme ve yağlanma olarak görülen konak bir deri hastalığı olduğu için oluştuğu bölgelerde bir kaşıntıyı da beraberinde getirir. Konak hemen hemen tüm bebeklerde görülmektedir. Bir hastalık değildir. Kimyasal bir tedaviye gerek duyulmayan konak durumu, bakım ve düzenli temizlik ile önlenebilmektedir.

Bebeklerde konak oluşması aynen yetişkin insanların kepek sorunu yaşaması gibidir. Bebeklerdeki vücut sıvısının yetişkin insanlardan çok daha fazla miktarda olması sebebiyle bu sıvı vücuttan atılırken bebeklerin baş bölgesinde yağlı bir tabaka oluşturur. Doğumdan sonra geçen süreçte ortaya çıkan konak durumu bıngıldak bölgesinde daha çok görülür. Bunun en büyük nedeni ise bıngıldağın sertleşme süreci yaşaması ve bu süreçte vücuttaki bu sıvının bıngıldak çevresinde yoğun olarak birikmesidir.

İlgili aramalar: konak nedir? konak neden olur? konağın tedavisi nedir?