27 Nisan 2013 Cumartesi

HAMİLELİĞİN 29. HAFTASI

Sponsorlu Bağlantılar:

HAMİLELİĞİN 29. HAFTASI

BEBEĞİN ANNE KARNINDAKİ 29. HAFTASI YAŞADIĞI DEĞİŞİM VE GELİŞMELER

Bebeğiniz artık hızla kilo alıyor...

Artık bebek daha hızlı kilo alma dönemine girmiş bulunmaktadır. Son aylarda bebeğin ağırılığında artış olacak ve bu ağırlık annesi için ağırlaşmaya sebep olacaktır. Her hareketi bebeğin tekme olarak hissedilecektir. Artık kuvvetli olduğu için attığı adım ile annesine varlığını hep hissettirecek ve hayatın parçası olma yolunda kendisini unutturmayacaktır.

Akciğerleri ve kas yapısı hızla gelişmeye devam etmektedir. Hareketi artan bebek uyuyup uyanacak, parmaklarını emecek, öksürecek, gözlerini açıp kapayacak, rüya görecek ve tekmeleri ile varlığını daha çok hissettirecektir.

29. haftada bebek yine kalsiyuma yoğun ihtiyaç duyuyor olacaktır. Son üç ayın içerisinde bulunan bebek günlük 250 mg. Kalsiyuma ihtiyaç duyacak ve annesinden alıyor olacaktır. Anne tarafından alınacak C vitamini, demir, folik asit takviyeleri bebeğin kas yapısı ve kemik yapısı için çok faydalı olacaktır.

Bebeğin 29. Haftasında ortalama boyu; 39 cm. kilosu ise; 1130 gram kadardır.

ANNENİN HAMİLELİKTE 29. HAFTASI Bazı kadınlar genetik olarak daha avantajlıdır. İç karnın geniş olması ve fazladan kilo almamak gebelikte kadını çok zorlamayabilir. Ancak büyük çoğunlukta gebeler bu döneme kadar beş kilonun üzerinde kilo alarak gelmekte ve ağırlaşmaya başlamaktadırlar. Bu artan basınç ile vücutta denge kayıpları, varisler ve ödemler oluşacaktır.

29. haftada mide yanmaları ve kabızlık tekrar gelebilir;

Artan iştah ile yenilen her tür gıda kimi zaman gebelerin midelerinde probleme yol açabilir. (Halk arasında görülen mide yanmalarında; bebeğin saçlarının çıkmaya başladığı söylenmektedir.) Bu dönem artan gebelik hormonu ile sindirim sistemine ait değişiklikler yaşanabilecek ve kabızlık da beraberinde gelebilecektir. Çok zorlayıcı olmayan açık hava yürüyüşleri, bol su tüketimi ve bağırsağı rahatlatıcı lifli gıdalara ağırlık verilmelidir. Mevsimine uygun kabuklu meyveleri tüketmek de bağırsak hareketlerini rahatlatacaktır. Gebelikte kabızlık sonrasında gelebilecek hemoroidlerde sıkıntılara yol açabilir. Hamilelik hormonu bağırsaklar üzerine etki yaparak; artan kilo ve hareketsizlik sonrasında kabızlığın sık yaşanması ile kadında hemoroid dokusu zarar görebilir. Dışarı sarkıp şişlik yapabilecek bu doku kadınlara sancılı günler yaşatabilir. Bu açıdan kabızlık kontrol altına alınarak beslenme programı gözden geçirilmelidir.

Gebeliğin 29. Haftası devam eden baş ağrısı varsa;

Migren kadınların daha çok yaşadığı problemlerdir. Migren ağrılarına karşı ilaç kullanıyor olmak hamilelikten önce çok daha kolayken bu durumda ilaç çizgisi sınırlı olacağı için şiddetli migren atakları yaşanıyorsa muhakkak doktor ile görüşülmelidir. Tansiyon yüksekliğine bağlı yaşanabilecek baş ağrıları da tansiyonun düzene koyulması ile şiddetini azaltabilir. Burada yüksek tansiyon yine önemli bir konudur. Değişen kan basıncı erken doğuma sebep olabilir. Tansiyon yüksekliği sık yaşanıyor ve kontrol altına alınmıyorsa serum ile doktor kontrol altına alabilir.

29. hafta karın büyüyor ve kaşıntılar artıyor;

Banyo yaparken çok sıcak olmayan su tercih edilmeli ve sonrasında yumuşatıcı içerikte kremler uygulanmalıdır. Karın dokusu genişledikçe kaşıntı artacak ve gerginlik yaşanacaktır. Bu gerginliği önlemek için uzanıp hafif dokunuşlarla masaj yapılmalıdır. Özellikle bebek yağları ile yapılacak olan masajlar ile çatlaklarında önüne geçilerek kaşıntıyı da önleyebileceklerdir.

Gebelikte 29. Hafta uyku sorunları;

Mide yanmaları, yorgunluk, bacaklarda varis, burun tıkanıklığı gibi şikayetler kadının sıkıntılı anlar yaşamasına neden olabilir. Karın iç hacminin artması ve bebeğin daha çok tekmelemesi ile kadın sürekli uyku sorunu yaşayabilmektedir. Mevsime göre giyinmek, ılık duş almak ve ılık süt içmek rahatlatıcı etkiler sunabilir.