28 Nisan 2013 Pazar

Hamilelikte Baş Ağrısı Olur Mu?

Sponsorlu Bağlantılar:

HAMİLELİKTE BAŞ AĞRISI OLUR MU

Bazı gebelerde zaman zaman baş ağrıları görülür. Ağrı geçici olabildiği gibi devamlı da olabilir. Genellikle başın ön veya arka bölgesinde kendisini hissettirir; bazen kuşak şeklinle bazen de migreni taklit eden bir karakter gösterir. Bu ağrıdan çoğu kez hipofiz bezi ve burun yollarında hormonal etki ile gelişen aşırı kanlanma sorumludur. Yine bunlarla beraber ruhsal ve zihinsel faktörler de gebelik esnasında görülen ağrıların diğer nedenlerindendir. Baş ağrısı özellikle endişeli ve huzursuz hayat süren gebelerde dada fazla rastlanır.

Normal seyreden bir hamilelikte son aylarda genellikle baş ağrısı görülmez; bu devre esnasında rastlandığı ve devamlı nitelik gösterdiği zaman, herşeyden önce "toksikoz" adı verilen gebelik zehirlenmesi belirtileri aranmalıdır.

Hamilelikte baş ağrısının tedavisinde önce ruhsal gerilim ortadan kaldırılmalı, gebe huzurlu bir hayata yöneltilmelidir. Anlayışlı bir hekimin, gebenin problemlerini kendisiyle tartışması ve onu endişe ve korkuları açısından ikna etmesi, tedavide son derece önemlidir. Gebe kadın, aşırı yorgunluktan uzak durmalı, ev işleri yanında gerekli istirahati de temin edilmelidir. Gebenin gıda ve sıvı rejimi düzenlenmeli, vücuda aşırı tuz girişi önlenmelidir. Tuzla alınan sodyum kısa zamanda vücutta su toplanmasına kadar gidebildiğinden, tuz tüketimine dikkat etmek beyin ödeminin önlenmesinde de yardımcı olur.

Hamilelikte baş ağrısı krizleri yaşandığı zamanlarda hekimin uygun göreceği ağrı kesici bir ilaç ve hafif sedatifler(sakinleştirici) küçük dozlarda başarı ile kullanılabilir. Gerekli tedbir ve tedaviye rağmen baş ağrısının kontrol altına alınamadığı vakalarda göz ve burun muayenesi yapılmalıdır. Baş ağrısı gözlerin kırma gücünün yetersizliği ve göz yorgunluğu sebebiyle gelişiyorsa bu durum gözlük kullanmak suretiyle düzeltilmeli, burun yollarında bir tıkanıklık mevcut ise uygun bir burun damlası kullanılmalıdır.

İlgili aramalar: hamilelikte baş ağrısı, gebelikte baş ağrısı