10 Nisan 2013 Çarşamba

Hamilelikte Bel Ağrısı Nasıl Geçer?

Sponsorlu Bağlantılar:

HAMİLELİKTE BEL AĞRISI NASIL GEÇER?

Bel ağrısı hamilelik döneminin en sıkıntı yaratan sorunlarından biridir. Her dört anne adayının üçünde görülen bir sorun olan bel ağrısı doğuma yaklaştıkça daha da artan bir seyir izlemektedir. Hamilelik başlangıcından itibaren hemen her dönemde belli farklılıklarla gözlenen bel ağrısı sorunu genellikle omurgaya baskı uygulayan yük miktarının artması sonucunda oluşmaktadır. Hamilelik döneminde ortaya çıkan bel ağrısı sorununun bir başka sebebi de hamilelik döneminde gözlenen hormonal farklılıklardır. Anne adaylarının artan hormon seviyeleri nedeniyle eklemlerde bazı hassasiyetler gözlenebilmektedir. Bu da bel ağrısı sorununu arttıran bir faktördür.

Hamilelikte yaşanan bel ağrısı sorunu erken dönemlerde başlamaktadır. Bazı dönemlerde artan bel ağrısı artışları hamilelikte oldukça normal olarak görülen süreçlerdir. Anne adaylarının yaşadıkları bel ağrısı problemleri için gereğinden fazla endişelenmesine gerek bulunmamaktadır. Hamilelik dönemi sonunda doğum ile birlikte bel ağrısı problemi yavaş yavaş düzelebilmektedir. Hamilelik döneminde bel ağrısı yaşayan anne adayları bu ağrıları azaltmak için bir takım şeyler yapabilirler.

Anne adayları bebek büyüdükçe dik durmakta zorlanmaktadır. Ancak her ne olursa olsun bu dönemde dik durmak oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra oturup kalkarken ya da eğilirken dikkat edilmesi gerekmektedir. Otururken özellikle bel bölgesinin boşlukta kalmaması, uzun süre ayakta kalınmaması bel ağrısı sorununun bir nebze de olsa azalmasına yararlı olacaktır. Hamilelik için yapılan egzersizler de bel ağrısı sorununu minimize etmede anne adaylarını destekleyen durumlardan biridir.

İlgili aramalar: hamilelikte bel ağrısı nasıl geçer? gebelikte bel ağrısı için neler yapılabilir?