18 Nisan 2013 Perşembe

Hamilelikte Akıntının Nedenleri

Sponsorlu Bağlantılar:

HAMİLELİKTE AKINTININ NEDENLERİ

Gebelerde sık rastlanan bir şikayet sebebi de hazneden gelen beyaz akıntının fazla olmasıdır. Bütün gebelik boyunca mevcut olan bu akıntının, özellikle son aylarda daha da arttığı görülür. Bu akıntı çoğu zaman vulva ve çevresini nemlendirecek derecede dışarı taşar. Anne adayı bu yüzden çoğu zaman, çamaşırının arasına tampon ya da temiz bir peçete gibi nemi alacak bir araç kullanma ihtiyacı duyar. Akıntı normal özelliğini koruduğu ölçüde, miktarca artış dışında bir belirtiye sebep olmaz; bununla beraber bazı kişilerde vulvanın tahrişi sonucu hafif bir kaşıntı gelişebilir. Akıntıya eşlik eden bu kaşıntının şiddetli olduğu durumlarda, sağlık kuruluşuna giderek salgının laboratuvar ortamında mikroskop altında trikomonas ve mantar enfeksiyonu yönünden incelenmesi gerekir. Kaşıntı bazı vakalarda önceden bilinmemiş şeker hastalığının da öncü bir belirtisi olabilir. Mantar enfeksiyonu kendisini kırmızıya çalan renk alan hazne mukozasında beyaz plaklar halinde gösterir.

Trikomonas enfeksiyonunda ise köpüklü, yeşilimsi sarı bir akıntı dikkati çeker. Akıntının cerahat özelliği gösterdiği durumlarda bel soğukluğu ihtimali de unutulmamalıdır. YAZININ DEVAMINA GİT

Sponsorlu Bağlantılar:


Aşırı akıntıdan şikayet eden gebelerde, muayene ve tetkik sonucu bir enfeksiyon görülmediği takdirde gebeye, bu durumun tamamen normal olduğu izah edilmelidir.
Bazı titiz ve endişeli gebelerde, sabah ve akşam duş şeklinde banyolar veya dış cinsiyet organları ve çevresinin yıkanması, bunu takiben perine bölgesinin kuru tutulması şikayetleri bir ölçüde hafifletir. Gebelik esnasında vajinal lavajdan (vajina içini yıkamaktan) sakınılmalıdır. Akıntıya trikomonas veya mantar enfeksiyonunun eşlik ettiği vakalarda hazne yoluyla gerekli tedavi uygulanır.

İlgili aramalar: hamilelikte akıntının nedenleri nelerdir? hamilelikte şiddetli akıntı neden olur? gebelikte vajinadan çok fazla salgı olması