13 Nisan 2013 Cumartesi

Nane ve Nane Çayı Nelere İyi Gelir?

Sponsorlu Bağlantılar:

Nane Nelere İyi Gelir?

Doğada yetişen hemen her bitkinin, gerekli ve doğru kullanımı insan vücuduna birçok fayda sağlamaktadır. Nane mentol, flavon, tanen ve acı maddeler içeren bir bitkidir. Nanenin faydaları sıralanacak olursa yaygın olarak en çok bilinen faydası mide bulantısı ve kusma durumlarındaki iyileştirici özelliğidir. Mide şişkinliklerinin ve kramplarının da önüne geçen nane, safra kesesini de kontrol altına alarak, salgıları arttırır. Midede oluşan sürekli gaz durumunda, nane kullanımı gaz önleyici ve giderici özelliğe sahiptir. Nane yemek borusu kaslarını gevşeterek midedeki gazın çıkmasını kolaylaştırır.
nane yaprağı
En çok faydasının mide sorunlarında bulunduğu çeşitli araştırmalarla da kanıtlanan nane, safra salgılarını arttırarak yağlı gıda sindiriminde kolaylık sağlar. Bu durumda da yağlar nedeniyle midede oluşabilecek sorunların önüne geçilmiş olmaktadır. İçindeki mentol sayesinde midede rahatlama oluşturan nane, kadınsal durumlarda da oldukça faydalıdır. Kadınların adet dönemi sancıları için faydalı olan nane, bunun yanında kadınlık hormonu olan östrojen hormonunun salgılanmasını arttırır.

Nane yapraklı haliyle tüketilirken sağladığı birçok faydanın yanında, çay olarak içildiğinde de birçok farklı fayda sağlamaktadır. Nane en çok midedeki sorunlar için sıklıkla kullanılmakta ve mideye birçok fayda sağlamaktadır. Hazmı kolaylaştırıcı bir etki gösteren nane, karaciğer yetmezliği durumlarında da etkili olmaktadır. Astım, bronşit, öksürük gibi nefes yolları sorunlarında da etkili olan nane, nefes almayı kolaylaştırır.

Son dönemlerde yapılan araştırmalar sonucunda nanenin migren ağrılarına da iyi geldiği saptanmıştır. Ancak nanenin de bunca yararına karşın fazlasının zararlı olabileceği unutulmadan tüketilmesinde fayda vardır.

İlgili aramalar: nanenin faydaları nelerdir? nane nelere iyi gelir? nane nelere faydalıdır?