8 Nisan 2013 Pazartesi

Retraksiyon Nedir?

Sponsorlu Bağlantılar:

RETRAKSİYON NEDİR?

Retraksiyon; bir organ ya da herhangi bir dokunun destek görevi gören bir bağ dokudaki normal olmayan çoğalmasına bağlı olarak küçülmesi durumudur. Retraksiyon insan vücudunda görülen bir takım sorunlar ve hastalıklar ile birlikte görülebilmekte olup genel olarak yanıklarda, travma ve yaralanmalara bağlı olan lezyonlarda görülmektedir. Esasen retraksiyon tıp biliminde tek bir durumu ifade etmemektedir. Zira retraksiyon geri çekilme, büzülme, büzüşme, kısalma gibi durumları ifade ettiği gibi doğum ağrıları sırasında uterus köprüsünün kas liflerinin kısalması durumunu da ifade edebilmektedir. Bunların yanı sıra retraksiyon vücudunun bir organının ya da parçasının geriye hareketini de anlatmaktadır. Retraksiyon muayene değerlendirmelerinde çekilme olarak belirtilmektedir.

İnsan vücudundaki kan pıhtılaşması sonucunda oluşan büzüşmeye de retraksiyon adı verilmektedir. Trombositlerdeki bir takım protein parçalayıcı enzimler ile pıhtı büzülür ve giderek küçülür. Normal doğum yapan kadınlarda doğum esnasında retraksiyon kas liflerinin kısalmasını işaret etmektedir. Ancak elbette bu durum her normal doğum yapan kadında gözlenmez. Retraksiyon durumunun gözlendiği normal doğumlarda genellikle fetüsün ilerlemesine engel bir durum bulunmaktadır.

Tıp biliminde birden çok durumda kullanılan retraksiyon terimi görüldüğü üzere bu durumların hemen hepsinde İngilizce'den gelen anlamıyla, geri çekme, küçülme gibi durumları ifade etmektedir.

İlgili aramalar: retraksiyon nedir? çekilme nedir?