9 Nisan 2013 Salı

Hamileliğin 25. Haftası

Sponsorlu Bağlantılar:

25. HAFTA GEBELİKTE ANNE VE BEBEKTE GÖRÜLEN DEĞİŞİMLER

HAMİLELİĞİN 25. HAFTASINDA BEBEKTE GÖRÜLEN DEĞİŞİMLER

Minik bebek artık ilk nefesini almak için hazırlık yapıyor…

Anne karnındaki bebek bu hafta yaklaşık olarak 650 gram ağırlığında ve 35 cm uzunluğundadır.

gebelikte 25. haftada bebek
Henüz çok büyük değil ancak yağlanmaya başlamış bir haldedir. Artık buruş buruş olan derisi gün geçtikçe pürüzsüzleşiyor ve yeni doğan bir bebek görüntüsünü alıyor. Bu haftalarda kıl üretimi de oldukça artmıştır. Ciğerlerinde bulunan hava keseleri bebeğin ilk nefesini alabilmesi için hazırlık yapıyor.


GEBELİĞİN 25. HAFTASINDA ANNEDE GÖRÜLEN DEĞİŞİKLİKLER
hamileliğin 25. haftası
Bazen gebeliklerde hemoroid sorunu ile karşılaşılabilir. Birçok gebe kadın rektum damarlarında şişkinlik ve kaşıntı hissine maruz kalır. Çünkü uterusun yapmış olduğu baskı o alana yoğun kan akışı sağlayabilir. Anne bedeni için çok zararlı bir durum değildir. ancak ağrılara maruz kalabilirsiniz ve dilediğinizce beslenemeyebilirsiniz. Bu sorun ile karşı karşıya iseniz kabızlıktan kaçınmalısınız. Bazen bu sorunlar doğum sonrası geçebilir. Bazen ise kalıcı olabilir.Anne adayının hayatı ile alakalı değişimler
Sizde aynı bebeğiniz gibi tüylenebilirsiniz. Aslında ekstradan bir tüy üretimi yoktur. Ancak gebelik hormonlarındaki değişimlerden dolayı tüyleriniz uzamaktadır. Saçlarınız daha gür ve çok çabuk uzamaktadır. Diğer haftalara oranla hareketleriniz daha kısıtlı. Rahat hareket edemeyebilirsiniz. Doktorunuz egzersiz konusunda bir yasaklamada bulunmadı ise egzersizleri ihmal etmemelisiniz.

Kendinizi çok yorgun hissediyorsanız, nefes alıp vermekte güçlük yaşıyorsanız ve başınız dönüyorsa bir müddet egzersizlere ara verebilirsiniz. Ayrıca dengenizi bozacak egzersizlerden de kaçınmalısınız. Egzersize başlamadan evvel ilk olarak ısınma egzersizleri ile vücudunuzu alıştırmalı ve asıl hareketlere daha sonra başlamalısınız. Yeterli miktarda sıvı tüketmeye özen göstermelisiniz.

25. hafta itibari ile 7 – 8 kilo kadar almanız normaldir.

Bu haftada görülen gebelik belirtileri

Hamilelikte ellerde karıncalanma ve uyuşma

Gebelik döneminde çoğalan kan hacmi bileklerde bulunan sinirlere baskı uygular. Bu nedenle de ellerde karıncalanma hissi oluşur. Karıncalanmaya ilaveten ağrı ve uyuşma da görülebilir. Bu tür sendromlar da akupunktur tedavisi oldukça yararlı olacaktır.

Hamilelikte Horlama

Bu dönemlerde horlamanın şiddeti daha çok artabilir. Mukoza tabakasına doğru çoğalan kan akışı tıkanıklığa neden olur. ancak horlama ile gece uykunuz bölünüyor ise oksijen eksikliği yaşıyor olabilirsiniz.

Varis damarları

Gebelik süresince kan hacminin artması kan damarlarında baskıya neden olur. baskı nedeni ile damarlar şişer ve varisleşme başlayabilir. Varislere karşı tedbir almak için vücudu saran kıyafetlerden kaçınmalısınız.

Saç ve tırnaklarda görülen değişimler

Gebelik hormonlarının sayesinde günlük gerçekleşen saç dökülmeleri engellenmiş durumdadır. Bu nedenle de daha gür saçlara sahip olabilirsiniz. Ayrıca eskisinden daha parlak bir görünümdedir. Ancak fazla sevinmeyin doğumdan sonra dökülmeyen saçlarınız bir anda dökülebilir.

Ayak sendromu

Aynı el karıncalanması gibi ayak sendromu da normal bir durumdur ve kaygılanmaya gerek yoktur. Bu konu ile alakalı doktorunuzla görüşürseniz durumun neden kaynaklandığını öğrenebilir ve o yönde tedbir alabilirsiniz.

Hamilelikte diş ve diş eti sağlığı

Uzmanlara göre diş sağlığına önem veren kişilerin gebelikleri daha uzun sürmektedir. Gün içinde yemeklerden sonra diş fırçalamayı ihmal etmemelisiniz. Bu sayede gingivit hastalığından korunabilirsiniz. Gingivit diş etlerinde kızarıklık, şişkinlik, kanama ve iltihap sorunlarına verilen genel addır. Sorun giderilemez ise daha ciddi problemlere yol açar ve diş dökülmeleri yaşanabilir. Ayrıca ciddi enfeksiyon hastalıklarına da neden olabilir. Hamilelik döneminde en önemli unsurlardan birisi diş sağlığının önemidir. Diş sağlığına mutlaka özen gösterilmelidir.

Gebelikte Mide yanması

Midedeki asitler sizi artık çok rahatsız etmekte. Tüm göğüs bölgeniz ateş gibi yanıyor olabilir. Yemeklerden önce ve hemen sonra sıvı tüketmemeye özen gösterin. Biraz olsun yanma hissi azalacaktır.