25 Temmuz 2015 Cumartesi

Genç Yaşta Kalp Krizi Öldürür Mü?

Sponsorlu Bağlantılar:

Genç Yaşta Kalp Krizi Öldürür Mü?

Ani kalp krizine karşı genç genç yaşta bulunanlar daha savunmasız­. Sebebi ise kolleteral olarak isimlendiri­len  yaşam­sal öneme sahip damarların yaş ilerlediği müddetçe gelişmesi…

İstanbul Florence Nightingale Hastanesi Kardiyoloji ve İç Hastalıkları Uzmanı Dr­. Hayri Parlar, ""Kalbin fonksiyonları­nın görebilişi için kafi tutar­da oksijene ihtiya­cı bulunur­. Oksijeni kalbin kendi damarları yani koroner damarları getirir­­. Eğer koroner damarlar­da bir tıkanshy;ma ya da daralma var ­ise kalp yeterince oksijen  alamaz, beslenemez­. Netice itibari ile ölüme neden  olabilecek bir tablo olan kalp krizi ortaya çıkar"" dedi­.
gençlerde kalp krizi geçirme

Genç Yaşta Gelen  Kalp Krizi Öldürüyor

İnsan­da yaş arttıkça kalbin tahrip olan kısımların­da kolleteral ismi verilen  kılcal damarlar meydana geldiği için kalp krizin­den  ölüm olasılı­ğı gençlere göre daha az görülmekte­. Bu damarlar, kalbe kan taşımakta olan damarların tahrip olan kısımların­da takviye görevi üstlenir­­. Kalp krizi geçirildiğinde hangi damarlar tıkanırsa, kolleteral damarları o alana kan taşımakta­dır­­.  Bu damarlar yardımıy­la yaşlı insanlar­da ölüm olasılı­ğı gençlere göre azalmakta­dır­­. 

Bilhassa ailede 1­. derece akrabalar­da (anne, baba, kardeş, amca, dayı vb­.) kalp hastalığı var ­ise kalıt­sal etken  ehemmiyet arz eder­. Erkekler­de 50 kadınlar­da 60 yaş öncesi kalp krizleri ani ölüm mevcut ise gelecek neslin yakın takip edilişi gerekiyor­. Yeni nesil­de %30'a varan genç yaşta kalp krizi rizikosu mevcuttur­.

İlgili aramalar: genç yaşta kalp krizi öldürür mü, genç yaşta kalp krizi geçirmek tehlikeli midir, erken yaşta kalp krizinden ölmenin nedenler nelerdir