31 Temmuz 2015 Cuma

Karbonhidratlar Neden Gerekli?

Sponsorlu Bağlantılar:

Karbonhidratlar Neden Gereklidir?

Yanlış bilgi ile donatılmış diyetçilerin baş belası olan karbonhid­ratlar, vücudun enerjisi için ana tedarikçilerdir­­. Karbonhidrat­ların temel çeşitleri olan nişasta ve şekerin sindiriminde kan şekeri olarak da bilinen  glukoz olmakta­dır­­.  Bu kan şekeri beyni­miz ve santral sinir sistemimiz için gerekli enerjiyi sağlar­.

Günlük beslenmenizde karbonhidratlara gereksinim duyarsınız. Böyle­likle yaşam­sal ehemmiyet taşımakta olan doku yapıcı protein, onanma gerekli olduğun­da enerji için ziyan edilmez­.

Glukoz ve glikojene (karaciğer ve kaslar­da depolanan) dönüştürülebileceğin­den  daha fazla karbonhidrat yerseniz sonuç hepimi­zin de bileceği gibi yağdır­­.  Vücut daha fazla yakıta gereksinim duyduğun­da yağ tekrar­dan glukoza dönüştü ­rülür ve kilo kaybedersiniz­.

Karbonhidratları düşük seviyede tutmayınız­. Sağ­lıklı bir hayat sürmek için başka besin öğeleri kadar önemlidirler ve protein gibi gramın­da 4 kalori bulunur­­. Hiçbir resmi miktar önerisi mevcut olmamasına rağmen, kendi yağını­zın enerji için kullanı­mı halinde meydana gelen  kanın asit rahatsızlığı olan ketosisi engellemek amacı ile minimum 50 gram­. önerilmektedir­­.

İlgili aramalar: karbonhidrat vücutta ne işe yarar, karbonhidratların görevleri nelerdir, karbonhidrat gerekli midir, karbonhidrat neden gereklidir