13 Temmuz 2015 Pazartesi

Adet Sancısına Ne İyi Gelir?

Sponsorlu Bağlantılar:

Adet Sancısına Ne İyi Gelir?

Kadınların en  çok şikayet ettiği periyodik rahatsızlıkların ilk esnasın­da adet sancıları geliyor­.

Bu dönemde; ağrı kesiciler, sıcak su torbaları ba­zı zamanlar kurtarıcı görevi­ni yapsa da artık başrol­de şifalı ot civanperçemi yer almakta­.

Pek çok kadın, beden, cilt ve saç problemlerine çözüm için tabiattan yararlanıyor­. Bu sorunlar arasında, adet düzensizlikleri ve ağrılar mü­him bir yer taşıyor­. Şifalı bitkilerin içinde ünlü bir ot var: Civanperçemi­. Kadınlar regl süreci boyunca bu bitki­nin çayını içtiklerinde rahatlıyorlar­. Bununla birlik­te yumurtalık iltihaplanmasın­da da kadınların tercih ettiği şifalı bir bitkidir…

Bitkisel şifa formülleri her zaman için dikkat çekiyor­. Nedeni atalarımızdan bugüne dek gelen  ve eskimeyen  bir şifa metodu olması­. Şifalı otlara olan talep büyükannelerimizden  bugüne hiç azalmadı ki!Hat­ta eskiden  bu otlar­dan "sofraya aş, hastaya ilaç" olarak söz edilirdi­. Doğadaki bu denge her zaman vardı­. Bir hastalık baş gösterdiğinde, onun şifası­nın yine tabiat­ta olduğuna dair sözler hemen  her dil­de çok eski eserler­de yer aldı­. Doğanın insana hediye ettiği şifa gerçeğin­den  hareketle, size bun­dan sonra doğal şifa hakkındaki bilgilerimi paylaşacağım­. 15 senedir bitkilerle uğraşan bir herbalist olarak (www­.herbalisttarkan­.com) değineceğim konular yalnız­ca bitkiler ve otlar olmayacak tabii­. Bunların hari­cinde insan sağlığı ve kişisel bakım için çok güzel neticeler yaratan besinler ve uygulamalar­dan da söz edeceğim­.

Civanperçemi ile oturma banyosu

Şifalı otlar­dan öyle kolayca söz etmek doğru olmaz­. Zira bu otları toplamanın, saklamanın, kurutmanın incelikleri bulunmakta­. Örnek verecek olursak kadınlar için ehemmiyet taşımakta olan "civanperçemi" çayırlarda, dar tarla yolların­da yetişiyor­. Adet kanamaları düzensiz kadınlar, bu bitki­nin çayını içtiklerinde rahatlıyorlar­. Bununla birlik­te yumurtalık iltihaplanmasın­da kadınların tercih ettiği bir ot­. Tabii birçok etki­yi var, onlar­dan da söz etmek istiyorum­.

Hemoroid yani basur hastalığın­da da oturma banyosu çok faydalı­. Bununla birlik­te yüzde kırmızılık görünü­mü veren  kılcal damar çatlamalarına karşı da çok tesirli bir bitki­. Bunun için uygulaması: Her gün civanperçemi çayına bir tutam pamuk batırılarak yüzün silinme­si yolu i­le gerçekleşiyor­.

Pek çok kişi bu otun nasıl kullanılacağını bilmez­.

Oturma banyosu da tesirli yararlanma yolların­dan bir tanesidir­­. Bir kaba demlenmiş olarak bu ot konulup, oturma banyosu yapılır ise (banyoda hazırlanıyor) ağrılar azalmakta­dır­­.  Oturma banyosu da şöyle yapılıyor: 1 litre kaynar suya, 30 gr civanperçemi atarak 3 dakika kısık ateşte kaynatın­. Sonra 15 dakika demlensin­. Banyoda su ile çoğaltılarak ılık hale getirin ve bu suda 15 dakika oturun, etkisi­ni göreceksiniz­.

Rahim akıntılarına çözüm olarak da bu oturma banyolarını deneyin­. Menopoz süreci boyunca ise çayını içmek iyi geliyor­. Bitki, kemik iliği hastalıkların­da da yardımcı bir rol üstleniyor­. Bununla birlik­te, kadınları bezdiren  vajinal kaşıntılara bitki­nin kaynama suyu deva­. Haftada iki kez yaptığınız oturma banyolarında, eğer düzenli uygulamayı aksatmazsanız, bunlarla gelen  rahatsızlıkları yok etmektedir­­. Yalnız hamilelik boyun­ca kullanılmama­sı benim gibi bütün herbalistlerin tavsiyesidir­­.

Sirke şifa deposu gibi

Çok kolay ifadeyle ekşimiş üzüm ve elma suyu diyebiliriz sirkeye­. İçinde C vitamini, bir­takım madeni tuzlar bulunmaktadır­­.  Cilt güzelliğine düşkün müsünüz? Sirke size muhteşem bir yardımcı bu konuda­. En başta yazın güneşten  ötürü yüzünüzde meydana gelen  lekeler için güzel bir "doğal kozmetik"­. Bir su bardağı suya bir çorba kaşığı sirke koyun, birazcık ocakta ılıtın­. Bu el­de ettiğiniz sıvıyı bir şişeye koyun­. Akşamları yatarken  bu suy­la cildinizi temizleyin­.

Sirke ve zeytinyağı gibi bitkisel ürünlerin cil­de ne gibi etki­yi olduğu yolun­da sorular da Aroma Şifalı Bitkiler'e sık gelyior­. Elma sirkesi cildin ph seviyesi­ni normal düzeye çeker­. Cildin pul pul olmasına en­gel olmakta­dır­­.  Bununla birlik­te sirke antiseptik olduğun­dan enfeksiyona neden  olan bakterilerin çoğalmamasına imkan vermekte­dir­­.

Doğal ve sağlıklı saçlara kavuşmak isteyenler için iyi bir seçim sirke­.­.­. Başınızı yıkadıktan sonra durulama suyuna bir ya da iki çorba kaşığı sirke atın ve son kez yıkayın­. Bu uygulamayla hem kepek kalmaz, hem de saç telleri canlanır ve parlaklaşır­­.

Sirkede binbir çeşit deva bulunmakta­. Bununla birlik­te şifa amacı ­ile yiyebilirsiniz­. Bu aralar herkes gripten  korkuyor­. Bu tür hastalıklara karşı sirkeli su mikrop önlemeye güzel doğal bir önlemdir­­. Sirke asidi­nin antiseptik özelliği bulunmakta­dır­­.  Bir su bardağı suya, bir çorba kaşığı elma sirkesi koyarak suyu karıştırın­. Sıvıyı bir kaşık balla tatlandırın­. Sabah kalkınca bu sudan için­. Elma sirkesindeki kalsiyum miktarı epey fazladır­­.  Kemikleri mineral bakımın­dan zenginleştiren  sirke osteoporozu önlemede tesirli olmakta­dır­­.