27 Temmuz 2015 Pazartesi

Migrenden Kurtulmak İçin Ne Yapılabilir?

Sponsorlu Bağlantılar:

Migren  Nedir?

Migren, hayatı tehdit etmekte olan tehlikeli bir hastalık olarak görülmemelidir­­. Migren, 4 saat ile 72 saat arasın­da değişen  ataklarla ortaya çıkmış olan, kafanın tek tarafına yerleşen, zonklayıcı bir baş ağrısı şeklidir­­. Bu ataklar esnasın­da baş ağrısı­nın yanın­da bulantı, kusma, normal ışık ve sesten  huzur­suz olma gibi şikayetler de görüle­bilmektedir­­.

Migren  Kimler­de Görülür?

Kadınlar­da migren  görülme ora­nı erkeklerin yaklaşık 3 katıdır­­.  Bu farklılık kadınlardaki hormonal değişikliklerden  kaynaklıdır­­.  Hastaların çoğun­da atak 40 yaşın dan evvel meydana çıkmakta­dır­­.  Genel olarak ergenlik dö­nemine denk gelen  bir dönemdir­­. 50 yaşın üstü bir tanesinde migren  başlama olasılı­ğı azdır­­.  Kadınlar­da migren  birçoğu kez orta yaşlar­da ortaya çıkar­.
migraine, migren hastalığı

Niçin Migren  Hastası Oluruz?

Sebebi kesin bir şekil­de bilinmemekle beraber beyin kandamarları ve beynin sinir iletimindeki kimyasal madde değişimleri netice­si ortaya çıktığı düşünülür­. Kadınlardaki hormon değişik­liği migren  ağrısına neden  ola­bilir­­. Genetik (aileden  gelen, kalıtsal) etkenler hususun­da çalışmalar sürmektedir­­.

Migren  Tipleri

Daha çok karşılaşı­lan iki değişik migren  türü vardır:

Basit Migren: Migrenli hastaların %75 inde görülmekte­dir­­. Aurasız migren  atakları bulunur­. Adi migren  de denilir­­. Genellik­le bayanlar­da görülmekte­dir­­. Tek veya çift yön­lü baş ağrısı görülmekte­dir­­. Kusma nadir olur­­.

Klasik Migren: Auralı migren  atakları görülmekte­dir­­. Migrenli hastaların %10'unu klasik migren  hastaları teşkil eder­. Klasik migren  birçoğu kez çocukluk veya ergenlik çağı boyunca vuku bulur­. İlk atak 40 yaşın­dan sonra gelir ve 2* 6 saat kadar sürmektedir­­. Klasik migrende kişi­nin görme alanın­da boşluk bulunur­. Ve hastalığı olan­lar boşluk olan yeri göremez­. birçoğu kez başın tek tarafın­da ağrı hissi duyulur­. Bulantıyla beraber kusma buna eşlik eder­. Aura, baş ağrısı başlama dan evvel beliren, çok sık görme alanın­da şikayetler olan, bir­takım sinirsel belirtilerdir­­. Migren  şafağı da denilir­­.

Migreni Tetikleyen  Faktörler Nelerdir?

Migren  atağı tek bir nedene bağlı oluşmaz­. Tek bir tetikleyici ile migren  atağı oluşmaz­. Üst üste gelen  tetikleyiciler migren  atakları­nın oluşmasına yol açar­. Birçok incelemede migren  hastaların­dan alınan cevaplara göre en  fazla görülmekte olan hal­ler stres, hormonlar­da değişiklik, halsizlik, bitkinlik ve öğün atlamadır­­.  Çocuklar­da aç kalma, az yemek yeme, kadınlar­da adet süreciyle alakalı hormonal farklılıklar migrene sebep ola­bilir­­. Yeterince yememek, Bazı gıdalar ve içecekler; eski peynir, çerez, çikolata, şarap, alkol, kafeinli içecekler, kahve, çay, katkı maddeleri, Çevresel faktörler; göz alıcı ışık, ağır koku, seyahat, çok yorulma, hava değişiklikleri, Adet süreci, gebelik, doğum kontrol hapları gibi hormonal farklılıklar Uykusuzluk veya aşırı uyuma Duygusal değişiklikler; endişe, üzüntü, tartışma, heyecan, depresyon, stres, Baş ve boyun­da ağrı; göz, boyun, diş, çene ağrısı, Kişide bu tetikleyicilerin hepsi olmak zorunluluğu bulun­maz­. Atağın başlama­sı için bir kaç neden  yeter­. Migren­den  kurtulmak amacıyla ilaçlı metod ve terapi metodu gibi türlü yöntemler uygulanmakta­dır­­.  Uzmanlar yetişkinlerden  değişik oldukları ve gelişimleri­ni tam tamamlamadıkları için çocuklara migren  tedavisinde ilaçlı tedaviden  kaçınmak gerekli olduğunu vurgulamaktadır ve terapi metodu­nu tavsiye etmekteshy;dir­­.

Migren­den  korunmak için neler yapabilir?

Sizde migreni tetikleyici unsurları izlemleyin ve bunlar­dan olabildiği kadar uzak duru­nuz­.

Uyku saatlerinizi düzenli tutmaya, uyuma* uyanma ritminizi fazla değiştirmemeye çelişın­.
Öğünleri olabildiği kadar hep aynı saatler­de yemeye dikkat edin­.
Spor yapmaya dikkat edin, spor yapmak sinir yapınızı da güçlendirecektir­­.
Günlük hayatınızda belirli, düzenli bir rutin tutturun, stresi elinizden  geldiği kadar azaltın­.
Hayır demeyi öğrenin­. Yapmak istemediğiniz şeyleri yapmayın­.
Programlı bir şekil­de yoga, masaj gibi terapilerle geriliminizi atmaya ve azaltmaya çabalayın­.
Çalışırken, kendinize düzenli molalar verin­.

İlgili aramalar: migrenden nasıl kurtuluruz, migrenden kurtulmak için ne yapılabilir, migren nasıl atlatılır, migrene karşı ne yapmak gerekir, migrenin tedavisi nedir, migren nasıl geçer