14 Kasım 2014 Cuma

Amniosentez (Amniyosentez)

Sponsorlu Bağlantılar:

AMNİOSENTEZ

AMNİOSENTEZ Nedir?

Anne adayı­nın karın derisin­den  girilen  bir iğne yardımıyla rahme ve buradan bebeğin içinde bulunmuş olduğu amnios sıvısına ulaşılışı ve buradan tetkik amacı ­ile bir miktar sıvı alınma­sı uygulamasına amniosentez denilir­­.

AMNİOSENTEZ Neden Yapılır?

Amniyosentez daha çok tanı koyma amacı ­ile uygulanmakta­dır­­.  Bu uygulamada:
Kromozomal bozukluk olup olmadığının araştırılması,
Bebekle ilgili metabolik hastalıklara tanı konması,
Bebekte nöral tüp defektleri­nin tanısı,
Kan grubu uyuşmazlıkların­da bebeğin bu durumdan etkilenme düzeyinin belirlenmesi, amaçlanmaktadır­­.
amniyosentez

Amniosentez ayriyetten ağır polihidramnios (bebeğin sıvısı­nın normalden  daha çok oluşu) gibi haller­de gebeyi rahatlatmak amacıyla tedavi amacı ­ile da kullanıla­bilir­­.

AMNİOSENTEZ Yapılması Hangi Gebelerde Daha Çok Önem Taşır?

Bebekte kromozomal bozukluk riski fazla olan ya da amniosentez ile tespit edilebilen  bir hastalığı olma riski fazla olan şu haller­de daha çok önem taşır:

35 yaş ve üzeri gebelerde,
Önceleri kromozomal deformitesi (bozukluğu) olan bebek doğuran gebelerde,
Yakın akrabalar­da kromozomal bozukluk varlığında,
Anne ve/veya babada genetik hastalık varlığında,
Üçlü testte risk tespit edilmesi halinde,
Tekrarlayan düşüklerde,
Anne veya baba adayına dengeli translokasyon (karşılıklı parça değişimi) taşıyıcılığı veya başka yapısal kromozom kusurları­nın olduğunun bilindiği durumlarda,
Önceleri NTD'li (Nöral Tüp Defektli) bebek doğurma hikayesi veya anne ya da baba adayın­da NTD var oluşunda,
Rutin ya da detaylı ultrason­da bebekte bozukluk tespit edilişi durumunda­.

AMNİOSENTEZ Ne Zaman Yapılır?

Amniosentez tanı amacı ­ile gebeliğin 16 ila 18­. haftaları içerisinde uygulanmakta­dır­­.  Lakin son zamanlar­da 15­. gebelik haftasın dan evvel de amniosentez uygulanmaya başlanmıştır­­. (Bu duruma erken  amniosentez denilir­­.) Tedavi amacı ­ile ise; gebeliğin herhangi bir süreci boyunca uygulana­bilir­­.

AMNİOSENTEZ Nasıl Yapılır?

Uzman doktor ultrason vasıtasıyla fetusu ve plasentayı görür ve fetusun haline göre en  güvenilir yaklaşım noktasını seçip bu alan­da cilt temizlenir­­. Amniosentez iğnesi dediğimiz ince bir iğne bu noktadan rahme doğru sokulup 20 mililitre kadar sıvı alınmaktadır­­.  Daha sonra iğne çekilir ve gereken yara bakımı yapılmakta­dır­­.  Doktor tekrar ultrason yardımı i­le fetusun sonraki durumunu ve kalp atımlarını kontrol edip uygulamayı sonlandırır.­­.

AMNİOSENTEZ'in Riskleri Nelerdir?

1­. Gebelik kaybı (düşük): Amniosentez nedeni ile düşük oluşma riski 1/400 ila 500 dolayındadır­­.  Amniosentezi yapan kişi­nin tecrübe­si arttıkça bu risk oranı azalmaktadır­­.

2­. Enfeksiyon: Oldukça ender gelişir­­. Genellik­le amniosentezden  sonrasındaki 24 ila 72­. saatler arasın­da gelişmektedir­­.

3­. Amniosentez yerin­de  kanama oluşu ve amniotik sıvı sızışı: Oldukça ender gelişir ve olayın düşükle sonuçlanabileceği­ni gösterdiğin­den  gebenin hemen  doktora başvurması icap eden durumlardır­­. 

4­. Kramp: Amniosentez sırasın­da ya da sonrasındaki kısa süre içinde görüle­bilmektedir­­. Görülüşü çok anlamlı olmaz­.

AMNİOSENTEZ İle Alınan Sıvı Ne Kadar Sürede Tekrar Yerine Konur?

Amniotik sıvı bebeğin idrar çıkartışıı ile olmakta­dır­­.  Amniosentezle alınan sıvı bir kaç saat içerisinde yerine konmaktadır­.

AMNİOSENTEZ Sonucu Ne Kadar Sürede Çıkar?

Test netice­si yaklaşık olarak 3 hafta içerisinde rapor edilmektedir­­.

AMNİOSENTEZ Sonuçları Nasıl Rapor Edilir?

Sitogenetik analiz ile bebeğin kromozomların­da sayısal anomali ve bariz yapısal bozukluk olup bulunmadığı tayin edilmektedir­­.

Amniosentez yapılışından sonra laboratuvar­dan bebeğin kromozomları­nın durumunu bildiren ve cinsiyeti­nin de belirtildiği bir rapor gelmektedir­­. "Normal" olarak gelen  bir rapor; bebekte yapısal doğumsal bozukluklar, mikrodelesyon (silinme) ve mikroduplikasyon (sayı­nın iki misline çıkı­şı) gibi küçük kromozom bozukluklarını ve özel teknik gerektirmiş olan bazı hastalıkların olmadığını gösteremez­.

Bebekte bir kromozomal bozukluk belirlenmiş ise laboratuvarın bunu bildiren  bir rapor hazırlaması gerekir. "Down Sendromu" "Teizomi 21" gibi.

Şayet özel teknik gerektiren olan bir hastalığın olduğu düşünülüyor ise laboratuvar öncesin­den  haberdar edilip buna yönelik tetkiklerin yapılması istenebilmektedir­­.

AMNİOSENTEZ Sonuçları Kesin Midir?

Kromozom analizi­nin netice­si "normal" olarak rapor edilmiş ise, anali­zin hatalı olma olasılı­ğı oldukça azdır­­.  Eğer sonuç "anormal" olarak gelmiş ise gerek görüldüğü zaman "kordosentez" gibi bir teknik yardımıyla bu sefer bebekten  kan örneği alınıp "anormal durum" un doğrulanma­sı gerekebilir­.

İlgili aramalar: amniosentez nedir, amniyosentez ne demek, amniosentez neden yapılır, amniosentez nasıl yapılır