25 Kasım 2014 Salı

Guatr nedenleri

Sponsorlu Bağlantılar:

Guatr nedenleri nelerdir?

* İyot eksikliği en  mü­him nedendir­­. İyot, tiroit hormonunun yapımı için gereken  çok mü­him bir maddedir­­. Bilhassa deniz mah­sülleri iyot bakımından zengindir­­. Yurdumuz iyot eksikliği bölgesindedir­­. Bun­dan dolayı Sağlık Bakanlığı­nın önerdiği iyotlu tuz kullanımı, kafi iyot alınma­sı bakımın­dan önemlidir­­. İyot alımı yetersiz olursa tiroid bezi­nin çalışma­sı bozulur ve bez büyür­. Yurdumuzda yaklaşık 3 milyon kişi iyot eksikliği bölgelerinde yaşar­. Bun­dan dolayı iyot eksikliği bir halk sağlığı sorunu olarak kabul edi­lir­­.

* Bazı ilaç ve yiyecek maddeleri: Bunlara guatr yapıcı maddeler denilir­­. Tiroit hormon üretimi­ni azaltırlar ve guatr oluşumuna sebep olurlar­. Bu gıdalara örnek olarak; soya fasulyesi, kara lahana, karnabahar verile­bilir­­.

* Tiroid nodülleri

* Tiroid kanserleri

* Tiroid bezi­nin iltihabi hastalıkları


Guatr'da hormon düzeyleri normal ise, hastada herhangi belirti yok ise tedavi verilmeden  izlenile­bilir­­. Guatr hipotiroidi ile birlikteyse yani kan­da hormon düzeyi düşük bulunmuşsa mutlak suretle tiroit hormon tedavisi verilmelidir­­. Guatr hipertiroidi ile birlikteyse yani hormon düzeyleri yüksekse, tiroit hormon üretimi­ni engelleyen  tedavi yapılışı gerekir­­. Cerrahi tedavi, guatr çok büyük ve solunum güçlüğü yapıyorsa; tıbbi tedavi ile küçülmüyorsa; tıbbi tedavi ile hipertiroidi düzelmiyorsa;tiroid bezinde fazlaca sayıda ve uzun süre devam eden, tedavi ile küçülmeyen  nodüller varsa, tiroid kanseri var ­ise yapılışı gerekir­­.