23 Kasım 2014 Pazar

Beyin Sağlığına İyi Gelen Yiyecekler

Sponsorlu Bağlantılar:

Beyin Sağlığına İyi Gelen Yiyecekler

Pek çok insan beyin için beslenmenin önemi­ni anlamıyor­. Beynini­zin düzgün bir şekil­de çalışma­sı için katiyyen  belir­gin miktar­da vitamine, minerale, proteine ve daha fazlasına gereksiniminiz var­.Hamile bir kadı­nın bebeği­nin beyni­nin gelişimine yardımcı ol­mak amacıyla yiyecek seviyesi yüksek ve zengin yiyeceklerle beslenmeye ihtiya­cı olması­nın sebebi de budur­.

Dengesiz ve kötü beslenen  gebe kadınların, beyinsel özürlü çocuk doğurma rizikosu bulunur­.Daha da fazlası, ilk birkaç yıllın­da iyi beslenmeyen  bebekler, ileride ki yıllar­da beyinsel problemlere daha çok sahip olabilmekte­dir­­. Besin değeri yüksek olan besin­lerin beyin işle­vi için önemi kesin­. Gerekli gıdaları alamadığınız takdir­de beynini­zin bilişsel fonksiyonların­da düşüş olduğu gibi, nörolojik veya sinir fiberlerinde de problemler yaşaya­bilirsiniz­. Yaşlandıça doğal olarak beyin hücrelerinde kayıplar ola­bilir­­. Belirli yiyeceklerden  el­de edilen  vitaminler ve mineraller, yaşlanmadan kaynaklı olarak beyin fonksiyonlardaki düşüşü engellemeye yardım etmektedir­­.

Beyin sağlığınızı iyi bir duruma getirmeye hazırsanız, o zaman beyniniz için gereken  şu yiyeceklere bir göz atın:

Ceviz:
Cevi­zin içinde, beyninizdeki nöronların birbiri ile iletişimi­nin gelişimi­ni sağlayan polifenol bulunur­.Ceviz, vitamin E ve B6 ile doludur ve bunlar hafızanın ve nöral dokunun gelişmesine destek olmakta­dır­­.Ceviz, beyin fonksiyonunun etkin çalışmasına yardımcı olur, çünkü omega 3 yağ asidi ihtiva eder­.

Yabanmersini
Yabanmersini, alzeimer gibi beyin hastalıkların­dan sizi korur­. Yabanmersi­ni tüketilme­si ile, öğrenme kapasiteniz ve bilişsel fonksiyonlarınız gelişir­­. Yabanmersinindeki antioksidantlar, beyin hücrelerini­zin azalmasını durdurur­.

Somon Balığı
Somon beyin işle­vi için çok önemli olan omega-3 esas yağ asidi ihtiva eder­. Omega 3’ den  el­de edilen  antioksidan ve antiinflamatuar, yaşlandıkça meydana gelebilecek beyin sorunlarını engeller­.

Avokado
Avokadonun içinde mevcut olan mono doymamış yağ, beyinde kan akışı­nın gelişmesine yardımcı olur, ki bu da beyinde bilinç ve bilişsel becerileri geliştirir­­.

Ispanak
Bu yeşil bitki sağlıklı bir bedene sahip olmaya yardımcı olma­sı adına çok tavsiye edilen  bir bitki tipidir­­.Ancak, ıspanağın beyine de yararı bulunur­.Ispanakta bulunmakta olan magnezyum, beyinde daha çok kan akışı teşkil eder­. Her bir kalp atışın­dan beyine %20 kadar kan akışı gerçekleşmektedir­­. Dolayısıyla, ne kadar çok kan akışı olursa, beyin için o kadar iyidir­­. Beyin için gerekli kan akışı olmazsa, bu beyin hasarına sebep ola­bilir­­. Ne kadar çok kan akışı olursa, beyin fonksiyonları o kadar güçlü olmakta­dır­­.

Zeytinyağı
Düzenli zeytinyağı tüketilme­si ile beyninizde yağ asitleri ve polifenolleri üretir ve bu da beyninizi etkileyebilecek herhangi bir iltihaplanmanın miktarını azaltır, iltihapları kurutur­. Zeytinyağın yapısın­da bulunuan olecanthal, alzeimer gibi rahatsızlıkların meydan getirebileceği beyin hücre hasarın­dan sizi koruyabilmektedir­­.

Nane
Nane, beyin sağlığınıza yararlı olan esas yağ asitleri, amino asitler ve antioksidantlar ihtiva eder­. Nane,beynini­zin bilgiyi hızlı proses etmesi­ni sağlar ve içermiş olduğu mentol muhteviyatı ile yaratıcı düşünce gelişimine destek olmakta­dır­­.  Nane,ayrıca, kan dolaşımı sağlar ve bu da sizi canladırıp,beyin bilinç fonksiyonunu geliştirir­­. Beyin performans seviyesi­ni artırmak amacıyla nane çayı içebilirsiniz­.

Aklımızda Bulunma­sı Gereken  Başka Tavsiyeler
Besin değeri olan yiyecekleri tüketirken  bir yan­dan da aklımızda olma­sı lazım olan şey; yüksek şeker oranı olan yiyecekleri fazlaca yememek­. Bir oturuşta fazlaca yemek, beyninizi uyuşturur­. Sağlıklı beslenme kadar, egzersiz ve uyku da beyin sağlığınız yönün­den  çok önemlidir­­.Ne kadar egzersiz yapar ve düzenli uyursanız, o kadar sağlıklı düşünme ve karar verme becerisine sahip olursunuz­.