5 Kasım 2014 Çarşamba

Felç (Apopleksi) Nedir?

Sponsorlu Bağlantılar:

Felç (Apopleksi) Nedir?

Beynin bir kısmını kanlandıran hasta bir damar­da meydana gelebilecek ağır kanama, pıhtı oluşumu veya damar tıkanma­sı netice­si meydana gelen  ciddi bir hastalıktır­­.

Felcin Belirtileri

Hiç beklenmedik bir an­da bireyin bilinci­ni kaybedip komaya girme­si halinde bir felç düşünülmekte­dir­­. Böyle bir felçte hastanın soluğu alkol kokar­. Çoğu vakalarda, hastanın aşırı alkol aldığı düşünüle­bilir, fakat böyle bir düşünce yanıltıcıdır­­.  Organlar­da uyuşma ve beceriksizlik görülmekte­dir­­. Bazı zamanlar şiddetli baş ağrısı görüle­bilmektedir­­. Bu takdirde şiddetli bir kanama ihtimali düşünülmelidir­­. Beyin atardamarı­nın tıkanma­sı halinde görülmekte olan felçler çok ani gerçekleşir­­.

Felç Tedavisi

Hastanın rahat solunum yapma­sı el­de edilebi­lir ve hasta sıcak tutulur­. Hastaya herhangi bir yiyecek veya içecek verilmemelidir­­. Felçli organa sık aralıklarla masaj yapmalı ve organın hareketi sağlanmalı­. Beyin damarların­dan ötürü bir felç düşünülürse, tıkanıklık nedeni­nin ortadan kaldırılışı için bîr ameliyat gerekebilmekte­dir­­.