9 Kasım 2014 Pazar

Gripten Koruyan Bitki Çayları

Sponsorlu Bağlantılar:

Gripten Koruyan Bitki Çayları

Aslanpençesi, civanperçemi, hindiba kökü sizi aktar aktar dolaştıracak zor bulunan bitkiler yerine, evinizde her gün tüketmiş olduğunuz, bütçenizi sarsmayacak ve kolayca bulunabilecek bitkiler içeren  çayları sizlerle paylaşıyoruz.

1) 1 tatlı kaşığı dolusu kekik, 1 bardak kaynamış suya eklenmektedir­­. 1 ila 2 dakika beklenip süzüldükten  sonra içilir­­. Günlük en  fazla 2 bardak tüketile­bilirsiniz­­. Bağışıklığı güçlendirir ve vücut­ta bulunan ödemi de atmaya destektir­­.

2) Kuşburnu çayı­nı da kolayca bulabilir ve rahatlıkla tüketebilirsiniz­. İçerdiği antioksidan maddeler ve Vitamin C ile bağışıklığınızı güçlendirmekle kalmaz. Bunun yanında hemoroid ve osteoartrit(kireçlenme) tedavisine de destek olmakta­dır­­.  İltihap giderici etki­si de bulunur­.

3) Ihlamur (yaprağı ve tomurcukları ile birlikte), ebegümeci (öksürüğü kesmeye yarar), meyan kökü (mukus söktürücü), zencefil (öksürüğü keser), kuşburnu (kanı temizler) ve kekikten (ödem atar) birer tutam alıp kaynamış suda demleyiniz­. Daha sonra süzüp suyunu için­.

4) 1 tane kırmızı elmanın kabukları, 1 tane dilimlenmiş limon, 2 çubuk tarçını yarım litre su ile kaynatınız­. Soğutmadan tüketin­. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmekle kalmaz, içermiş olduğu çubuk tarçın yardımıyla kan şekerinizi de dengelemeye yardım eder­.

5) Papatya çayı, solunum yolları­nın tahriş olmasına engel olur­. Aynı zaman­da iltihap gidericidir­­. Sakinleştirir, bitkinlik gidericidir­­. Aşırı tüketmemek kaydıyla rahatlıkla çayını demleyerek içebilirsiniz­.

6) Adaçayı, rendelenmiş limon kabuğu ve kekiği kaynamış suda demleyin­. Sonrasında süzerek bir tutamda toz tarçınla birlikte bal ekleyip içiniz­.

7) Aktar­dan kolaylıkla bulabilecek olduğunuz ekinezya, vücut­ta bulunan lökositlerin(akyuvarların) sayısını fazlalaştırır, böylece enfeksiyon halinde vücudunuzun defans direnci­ni artırıp mikroorganizmaların öldürülmesi­ni kolay hale getirir­­. Yorgunluğun atılmasına destek olmakta­dır­­.  Çayını demleyerek günlük 2 ila 3 bardak tüketebilirsiniz­.

8) 1 tane soğanın suyunu çıkarın. 1 bardak su ve 1 tatlı kaşığı balla karıştıra­rak içiniz­. Öksürüğünüzü büyük oranda azalttığını görürsünüz­.

Bunca tariften  sonra, halen "benim vaktim kısıtlı, bunlarla uğraşamam, hazırda birşeyler yok mu" diyorsanız; bilhassa Doğadan, Lipton ve Doğuş markalarına ait yeşil çay, naneli ıhlamur, büyülü bohça kuşburnu çayı, ekinezyalı kış çayı, nane limon çayı, beşi bir yer­de gibi bitki çaylarını bilinmeyen satıcılardan almak yerine, tanıdık bildik firmalardan alarak gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz­. Yukarıda saydığımız bitki çayları sadece gribe karşı korunma sağlamaz; soğuk algınlığı, nezle gibi diğer kış hastalıklarına karşı da vücudunuzu korur.

İlgili aramalar: gribe karşı bitki çayı, soğuk algınlığına karşı bitki çayı, öksürüğe karşı bitki çayı, üşütmeye karşı bitki çayı