17 Kasım 2014 Pazartesi

Kas Zedelenmesi

Sponsorlu Bağlantılar:

Kas Zedelenmesi

Belirli kas grupları zedelenmeye daha elverişlidir­­. Bunlar daha çok karışık yapılı büyük kaslar ve birden  fazla eklemi geçen  veya çapraza alan kaslardır­­.  Kas Zedelenme­si yalnızca kasın kasılışı ile oluşmaz, kaşın aşırı gerilişi netice­si veya kas kasılırken  gerilişi sonu­cu oluşa­bilir­­. Kas yırtıldığın­da hasar genel olarak kas* tendon bileşkesine yakın yer­de olmakta­dır­­.  Kasla ilgili bu rahatsızlıklar­dan sonra, kas ilerideki zedelenmeler için risk altındadır ve eski yapısına nazaran daha zayıftır­­. Isınma ve germe gibi hareketler yanın­da sıcaklık artışı da kasın zedelenmesi­ni azaltan faktörlerdir­­.

Kas Zedelenmelerinde İlk Yardım (RICE Protokolü):

Rest : Dinlenmedir­­. Hadiseye sebep olan spor­dan bir müddet uzaklaşmaktır­­. Bu süre sizi muayene edici doktor tarafı ile verilmekte­dir­­.

Ice : Zedelenen  alana buz tedavisidir­­. Buz direkt cil­de uygulanmaz arada bir havlu benzeri madde olmalı günde bir kaç kere tekrarlanmalıdır­­.

Compression : Elastik bandaj yardımıyla hasar görmüş alana baskı uygulanmakta­dır­­.

Elevation : Yine ödemi önle­mek amacı ile hasar görmüş alan dinlenme halinde kalp seviyesin­den  daha yüksek­te tutulur­.