23 Kasım 2014 Pazar

Kanola Yağı Sağlıklı Mıdır?

Sponsorlu Bağlantılar:

Kanola Yağı Sağlıklı Mıdır?

KANOLA YAĞI: Böcekler ve hayvanlar tabiatta bunu yemiyorlar­. Si­z de kanola yağıyla pişirilmiş yemekleri yememelisi­niz­. Çünkü tabiatta kanola diye bir bitki bile bulun­maz­. Kanola yağı asıl olarak kolza tohumu yağı­nın değiştirilmiş bir tipidir­­. Asya ve Hint kültürü yüzyıllar boyunca kolza tohumu yağı kullandılar­. Fakat bu hiç bir zaman Amerikalılar'ın kullandığı kadar fazla miktarlar­da olmamıştır­.

Hardal ailesin­den  olan kolza bitkisi siyanür içeren  bileşiklerden  meydana gelir. Doğada da vahşi hayvanlar ve hat­ta böcekler bile bu bitkiden  uzak durmaktadırlar­.

Kanola yağı olabilmesi için gereken  koku giderme ve bununla birlikte beyazlatma işlemleri kolza bitkisi yağı­nın yüksek sıcaklığa maruz kalışıyla olmakta­dır­­.  Bu da içerisindeki omega 3’ü çok azaltmaktadır­­.  Omega 3’de bu bitki içerisindeki belki de tek iyi faktördür­. Genetiği değiştirilmiş bu besinin tüketilmesi; kas bozuklukları, böbrek, böbrek üstü bezi, kalp ve tiroid bezindeki yağ dejenerasyonuyla ilişkilendirilmiştir­­. Bunun önüne geçmek için, gıdalardaki etiketleri dikkatle inceleyiniz­. Hat­ta sözde sağlıklı bulunanların etiketleri­ni bile, çünkü bu asıl olarak her yer­de bulunmakta­dır­­.  Bugün marketlerde kanola yağı diğer yağlardan daha uygun fiyatlarla satılmaktadır. Market raflarını süsleyen kanola yağları, kolza bitkilerinin olumsuz özelliklerinden arındırılmıştır ve bu kanola yağlarındaki erosik asit oranı %40’lardan %0.1 oranına kadar düşürülmüştür. Bu kadar düşük bir oranın da insan sağlığını olumsuz etkilemediği savunulur. Kanola bitkisi yetiştiren, üretimini yapan kimse kanola yağı zararlıdır demez. Fakat şunu unutmamak gerekir GDO'lu bir bitkinin yağını kullanmaktan bahsediyoruz. Yiyemeyeceğimiz bir bitkinin yağını kullanmaktan bahsediyoruz. Bu yağın ucuz olması sizin için bir tercih olmasın. Kanola yağının yasak olduğu ülkeler vardır. Daha sağlıklı bir yaşam için daha doğal yağlar kullanın.