1 Kasım 2014 Cumartesi

Propolisin Faydaları

Sponsorlu Bağlantılar:

Propolisin Faydaları Nelerdir?

Propolis son 10 ila 15 sene içerisinde yapılmakta olan bilimsel çalışmalarla da desteklenen, geniş bir etki profiline sahip olmakta­dır­­.  Bunların arasın­da en  önemlisi antibiyotik etkisi­.

Özellikle son zamanlarda daha fazla olarak da gündeme gelen  antibiyotiklere dirençli suş gelişimi, bu bakımdan yapılmakta olan çalışmalar propolislerin antibiyotiklerin bu dirençli suşlara, dirençli mikroorganizmalara olan etkinliği­ni artırdığı yönünde bir­takım bulgular bize sunmaktadır­. Özellikle propolis, mikroorganizmaların dışında bulunan korunma kalkanını parçalayarak, antibiyotiğin hücre içine girerek etkisi­ni gösterebileceği yönünde bir­takım bulgular mevcuttur­.

Propolis, mikroorganizmaların defans kalkanlarını kırarak antibiyotiklerin hücre içerisi­ne girmesine imkan vermekte­dir­­.

Bunun hari­cinde bağışıklık sistemi ile alakalı tesirleri yine gündemde­. Zira yapılmakta olan yine bilimsel çalışmalar, bağışıklık sistemimizde mü­him rol oynayan bir­takım mediatörler üstündeki etkinliği­ni ortaya koyuyor­.

Propolis, kanser tedavisinde meydana gelebilecek organ hasarlarını engellemeye destek olmakta­dır­­. Bunun hari­cinde kanserlerde, bilimsel çalışmalar bilhassa kanser tedavilerinde, kemoterapi ve radyoterapi esnasın­da meydana gelen  bilhassa tedavide mü­him bir kısıtlayıcı faktör olarak görülmekte olan organ hasarları­nın yine propolis vasıtasıyla, vücudun öncesin­den  koşullandırılışı suretiyle, propolis aracılığıy­la önlenebileceği yönünde bir­takım bulgular el­de edilmiş durumda­. Bu bakımdan propolis önemli­.

Ayrıca iyi bir de antioksidan tesire sahiptir­.

Propolis, nar suyun­dan 70 kat, likopen­den  120 kat daha güçlü bir antioksidandır­­.

Yapılan çalışmalarda, antioksidan etkisi­ni bildiğimiz nar suyun­dan 70 katı kadar, yine likopenden, domateste bulunmakta olan likopen­den  120 katı kadar bir yüksek antioksidan tesiri bulunduğu, bu bakımdan da yine türlü kalp hastalıkların­dan tutun, başka bir­takım mü­him hastalıklara karşı koruyucu ve tedavisine yardımcı olarak yararlanılışı gibi bir durum mevzu­bahis olabilecektir­­.

Propolisin yine uygulama alanların­dan biri ise ağız ve ağız hijyeniyle ilgili olan kullanımları­. Bilhassa çürüğe neden  olan mikroorganizmalar üzerinde etkinliği­. Veya takma diş kullanan kişilerde sık olarak görülmekte olan oral candidiaz enfeksiyonları­nın önlenme­si ve tedavisi bakımın­dan da propolis mü­him bir katkı sağlıyor­.

Propolis, ağız içerisindeki mikroorganizmalara tesir edip ağız hijyeni sağlar­.

Propolisin faydaları
* Antibiyotik ilaçların etkisi­ni fazlalaştırır­­.
* Bağışıklık sistemi­ni destekler­.
* Kanser tedavisinde meydana gelen  organ hasarını düzeltir­­.
* Güçlü antioksidan etkilidir­­.
* Ağız ve boğaz hijyeni sağlar­.

Antibiyotiklerin etkisi­ni artırmaktan, bağışıklık sistemi­ni güçlendirmeye, ağız ve boğaz hijyeni sağlamaktan, kanser tedavisinde meydana gelen  organ hasarlarını düzeltmeye kadar sayılamayacak kadar faydası olan ve apiterapi metodların­da da kullanılmaktadır.