18 Kasım 2014 Salı

Kas Yırtılması

Sponsorlu Bağlantılar:

Kas Yırtılması

Kas ve tendon yırtılması, kas yaralanması, tendon yaralanma­sı gibi hal­ler esasen gözle görülür belirtiler verir­­. Zaten  öncelikli olarak herhangi bir yırtılma veya yaralanmadan şüpheleniyorsanız bunun meydana gelmesi için gerekli zorlamaya maruz kaldığınızın ya da darbeyi aldığınızın da farkındasınız demektir­. Hiçbir şey yapmazken  kas yırtılması tendon yaralanma­sı olmayacağına göre şüphe­siz ya ağırlık kaldırıyordunuz, ya ağır şartlar altında spor yapıyordunuz ya da bir darbe aldınız­. Futbol sırasın­da tekmelenmek, şiddetli top çarpmasına maruz kalmak bu tür darbeler­den birkaç tanesidir.

Kas yırtılması nasıl anlaşılır?

Kas yırtılması ve zedelenmesi, tendon zararların­dan daha çok kendisi­ni dıştan gösterir­­. Genellik­le darbe alınan alan kızararak şişmektedir ve dıştan belir­gin bir şekil­de o alan­da bir yaralanma yıpranma olduğu anlaşılmaktadır­­.  Kas zedelenmesi, spor yaparken  kaslarını­zın aşırı zorlanmaya dayanamadığın­dan yırtılması, kopma­sı gibi hal­ler kas erimesine neden  ola­bilir ya da o alan­da deri altın­da büyük tahriplere sebep ola­bilir­­. Bun­dan ötürü ağırlık çalışırken  ya da türlü spor dalların­da uğraşırken  normalden  daha fazla dikkatli olmamız gerekir­­. Kendimizi fazlaca yormamalı, duracağımız ve dinleneceğimiz yeri iyi bilmemiz gerekir­­. En mü­him hususlar­dan birisi de doğru nefes kullanımı­dır. Spor yaparken  eğitmen  hocanızdan muhakkak nasıl nefes ala­rak vermeniz gerektiğine dair bilgiler alınız­.

Kas yırtılmasına neler iyi gelir?

Kas yırtılması ve yaralanma­sı halinde eğer bir yük kaldırmakta iseniz ya da aktif olarak spor yapmakta iseniz öncelikli olarak yükü yavaşça bırakıp zedelendiği­ni düşündüğünüz kası oynatmamaya ve kullanmamaya özen  gösterin­. Tıbbi müdahale den  evvel şişmeyi ve ağrıyı hafifletmek amacıyla buz torbası uygulaya­bilirsiniz­. Eğer spor salonun­da başınıza gelmiş ise, eğitmeniniz size ne şekilde davranmanız gerektiği ile ilgili bilgiler verir ve ilk yardım müdahalesi­ni yapacaktır­­.

Spor yaparken  her zamankin­den  daha dikkatli hareket etmek zaten  spor yapmanın bir parçasıdır­­.  Başkaları ile rekabet halinde olup da kendinizi kasarak ve bünyeni­zin kaldırabileceğin­den  daha fazla spor yapar ve kaslarınızı gerektiğin­den  daha fazla çalıştırırsanız ve onlara ihtiyaçları olan protei­ni sağlayamazsanız eğer daha çok tahrip edebilirsiniz­. Her şeyi kararınca ve uzman gözetiminde yapmak en  iyisidir­­. Şunu unutmayalım, ağırlığın çokluğuna göre güçlü sayılmazsınız­. Eğer düzenli ve disiplinli çalışılırsa iki tane 5'er kiloluk dambıllarla bile kas yapılmakta­dır­­.  Yeter ki kendinize güvenin, azimli ve düzenli çalışın­.