17 Kasım 2014 Pazartesi

Zeytinyağının Faydaları

Sponsorlu Bağlantılar:

Zeytinyağının faydaları say say bitmiyor

* Çocuklarda beyin gelişimini ve kemikleri­n güçlenmesi­ni çabuklaştırır­­. Öncelik­le E vitami­ni olmak üzere A, D, K vitaminleri ihtiva eder­. Bu vitaminlerin yardımıyla hücrelerin yenilenmesinde, dokuların ve organların yaşlanmasını geciktirmede etkilidir­­.

* Cildi besler, saçları korur­. İçerdiği linoleik asit yardımıyla anne sütün­den  kesilmiş bebeklere (4 ila 5 aydan sonra bir kaç damla) yağsız inek sütüne karıştırılıp verilmekte­dir­­. Bebekler için doğal yiyecek fonksiyonu görmektedir­­.

* Zeytinyağı­nın en  mü­him özelliklerin­den  biride kalp ve damar hastalıkları üstündeki olumlu yönde etkisidir­­. Kalp krizi riski­ni azalttığı gözlenmiştir­­. Bir çorba kaşığı zeytinyağı 14 gram, 120 kalori ihtiva eder­. Akdeniz ülkelerinde yaşayan insanların kalp krizi riski­nin başka ülkelerdeki insanlara göre daha az olduğu görülmüştür­.

* Zayıflama diyetlerinin içeriğinden zeytinyağını çıkartmak epey sakıncalıdır­­.

* Gençlik ve ergenlikte vücudun en  çok kaliteli gıdaya ihtiya­cı olduğu dönemdir ve zeytinyağı burada iyi bir seçenektir­­.

* Yaşlılarda kalsiyum kaybını önlüyor, kemik erimesine mani olmakta­dır­­.

* Hamilelikte, içinde mevcut olan yağ asitleri hücre ve sinir sistemi­nin oluşturulmasın­da çok mü­him etkendir­­.Günde iki çorba kaşığı zeytinyağı tüketilmelidir­­.­.

* Sporcular için zeytinyağı çok önemlidir­­. Zeytinyağın içerisinde mevcut olan oleik asit kaslar tarafı ile en  ba­sit yakılan ve en  ba­sit hazmedilen  yağdır­­.

* Ağızda çalkalandığı zaman dişlerin beyaz kalmasına yardım eder­­.

Zeytinyağının Kanseri önlemedeki rolü:

The Archives of Internal Medicine dergisinde yayınlanmış olan bir makaleye göre; yüksek miktar­da zeytinyağı tüketen  kadınların göğüs kanserine yakalanma riski­nin daha az olduğunu göstermiştir­­. New York'ta Buffalo Üniversitesi araştırmacıları­nın yürüttüğü ayrı bir çalışmada ise, zeytinyağı gibi bitkisel yağlar­da mevcut olan bir madde olan ß* sitosterol'ün prostat kanser hücreleri­nin oluşmasını engellemede yardımcı olabildiği­ni kanıtlamıştır­­. Bilim adamları, ß-sitosterol'ün hücrelerin bölünmeme­si emri­ni veren  hücre içi haberleşme sistemi­ni güçlendirdiği, böylelikle hücre büyüyüşü kontrol dışı duru­ma gelmeden  kanserin önlenebileceği sonucuna varmışlardır­­.  Oxford Üniversitesi'ndeki hekimler tarafı ile yürütülen  son incelemede de;

* Zeytinyağı­nın bağırsak kanserine karşı koruyucu özelliğe sahip olduğu belirlenmiştir­­. Doktorlar zeytinyağı­nın bağırsak kanseri­nin başlayacağını engellemek amacı ile midedeki asitle tepkimeye girdiği­ni keşfetmişlerdir­­.

* Tansiyon düşürücü: Archives of Internal Medicine dergisi­nin 27 Mart 2000 tarihli sayısın­da yayınlanan bir çalışma, zeytinyağı­nın yüksek tansiyona olumlu yönde etkisi­ni bir kez daha vurgulamaktadır­­.  Bununla birlik­te zeytin ağacı­nın yaprağı ile tansiyon düşürücü ilaçlar yapılır­­.

* İç organlara olan faydaları: Zeytinyağı mide asidi­ni azaltarak mideyi gastrit ve ülser gibi hastalıklara karşı korur­. Bunun yanı sıra safra salgısını harekete geçirerek, sindirimin en  mükemmel duru­ma gelmesine imkan vermekte­dir­­. Safra kesesi­nin boşalma işlemi­ni düzenler ve safra taşı riski­ni azaltmaktadır­­.  Bununla birlik­te içerisindeki klor sayesinde de böbreğin çalışmasına yardımcı olur ve böylelikle vücudun atıklar­dan arınmasını kolay hale getirir­­. Bunların yanı sıra beyin damarları­nın sağlığına da olumlu yönde etki­si bulunur­.

* Yaşlanmayı önlemesi: Zeytinyağı­nın içermiş olduğu vitaminler, hücre yenileyici özelliklere sahip oldukları için, yaşlılık tedavisinde de kullanılır, cildi besler ve korurlar­. Yiyeceklerle bir­likte bedenimize "serbest radikal" dediğimiz bir­takım maddeleri de almakta­yız­. Zeytinyağı, başta E vitami­ni olmak üzere, içermiş olduğu çok sayıdaki antioksidan maddeyle bu zararlı maddelerin bedenimizde neden  olduğu tahribatı önler, hücrelerimizi yeniler, doku ve organlarımı­zın yaşlanmasını geciktirir­­.

* İşte zeytinyağını dışarı­dan sürmekle el­de edilen  faydalar­dan bazıları:
* Cil­de ve saça inanılamayacak şekilde güzellik katar­. Kuru cildi canlandırır, kırışıklıkları azaltmaktadır­­.  Zeytinyağı cildi yumuşatır ve esnek, pürüzsüz bir görünüm vermekte­dir­­.
* Zeytinyağı, yorgun ayakları dinlendirip canlandırır­­. Zeytinyağı­nın mükemmel yumuşatma ve nemlendirme kapasitesi bulunur­.
Çatlamış ve cildi kurumuş ayakları tedavide birebirdir­­.
* Zeytinyağı tıraş edilecek alanı yumuşatmada ve rahatlatmada birebirdir­­.
* Kurumuş ve çatlamış dudak için merhem olarak kullanıla­bilir­­.
* Saçtaki kepeği ve saç dökülmesini engeller­. Saça parlaklık verir­­.
* Tırnaklara güzellik ­verir ve onlara güç vermekte­dir­­.
* Pahalı kremler yerine sadece zeytinyağı kullanılarak doğum çatlakları azaltıla­bilir­­.
* Yine doğum sonrası emziren anneler için en  iyi göğüs ucu bakımı zeytinyağı ile yapılmakta­dır­­.

kaynak:netten  aktarmadır