4 Mayıs 2015 Pazartesi

Bebekler Neden Tekmeler

Sponsorlu Bağlantılar:

Bebekler Neden Tekmeler?

Bebekler her ne kadar minik olsalar da onlarda insandır­­.  Onların da bizim gibi topuklarıyla diz ya da dirsekleriyle tekmeledikleri "hareketli" veya uzanıp kaldıkları, "sakin" zamanları bulunur­. Genel­de onun hareketliliği si­zin ne yaptığınıza bağlıdır­­.  Rahim haricinde­ki bebekler gibi, rahim içerisindeki bebekler de sallandıkların­da uyurlar­. Bun­dan dolayı gün süresince hareketli olduğunuz zamanlar­da bebeğiniz gündelik ritminizle hareketsizleşir ­. Böylelikle * kısmen  bebek yavaşlamış olduğundan, kısmi olarak de siz meşgul olduğunuzdan* tekmeleri pek fark etmezsiniz­. Siz yavaşlar yavaşlamaz bebeğiniz hareketlenmeye başlamaktadır­­.  Bun­dan ötürü bir çok gebe kadın bebek hareketleri­ni geceleyin ya da sabahleyin yatakta hisseder­. Bununla birlik­te anne öğünde veya öğün arasın­da bir şeyler yiyince, belki de kanın­da bulunan şeker miktarı­nın artmasına tepki olarak, bebeğin hareketliliği arta­bilir­­. Bazı gebeler kendileri sıkıntılı veya sinirli oldukları zaman da bebeğin hareketleri­nin çoğaldığını bildirmişlerdir; bu durumda bebek annenin adrenaliyle uyarılmış ola­bilir­­.

Bebekler 24­. ve 28­. haftalar arasın­da en  hareketli dönemleri­ni yaşarlar, anca bu dönemdeki hareketler düzensiz ve genel olarak kısadır ve ultrason­da görüle­bilirse de meşgul olan annenin hissedemeyeceği niteliktedir­­. 28­. ve 32­. haftalar arasın­da bebek hareketleri, dinlenme ve hareketlilik olarak tanımladığımız dönemlerle daha düzenli ve devamlı duru­ma gelmektedir­­.

Başka gebe kadınların bebekleriyle kendi bebeğini­zin hareketleri­ni karşılaştırmayın­. Her yeni doğan gibi ana karnındaki her bebek de hareketlilik ve gelişim açısın­dan kendine özgüdür­. Bazılar her zaman hareketlidir, bazılarıysa birçoğu kez sakin­. Bazıları­nın tekmeleri düzenlidir; bazıları­nın hareket düzenleri anlaşılamaz­. Hareketliliğin kesin yavaşlama­sı veya kesilişi bulunmadığı müddet pek çok durum normaldir­­.

Son incelemeler 28­. haftadan başlayıp bebeğin hareketleri­ni annenin günde iki kez, bir kez annenin daha hareket olduğu sabah saatlerinde ve bir kez de daha akşamın hareketli saatlerinde kontrol etmesi­nin yerinde olacağını gösterir­­. Doktorunuz başka bir test önermediyse, aşağıdaki testi uygulaya­bilirsiniz:

Saymaya başladığınız zaman saate bakın­. Her türden  hareketi (tekme, çalkalanma, dönme) sayın­. 10'a ulaştığınızda saymayı kesin ve saate bakın­. Genel­de on dakika içinde on kadar hareket saymış olursunuz­. Bazı zamanlar birazcık daha fazla ola­bilir­­.

Bir saat nihayetinde hala on hareket sayamadıysanız, süt için ya da hafif bir şeyler atıştırın; sonra sırtüstü uzanın, gevşeyin ve saymayı sürdürün­. On hareket saymadan iki saat geçmişse gecikmeden  doktorunuzu arayın­. Hareketin olmayışı mutlak suretle bir sorun olduğu manasına gelmese de, ba­zı zamanlar bebekte sıkıntı işareti ola­bilir­­. Böyle haller­de hızla eyleme geçmek gerekebilmekte­dir­­.

Doğum yaklaştıkça bebek hareketleri­ni düzenli şekil­de kontrol etmek de giderek daha fazla ehemmiyet kazanır­­.

Bebeğiniz rahimde büyüdükçe daha güçlenir ve bir zamanlar kelebek dokunuşuna benzeyen hareketler artık iyice güçlü bir duru­ma gelmektedir­­. Kaburgalarınıza, rahim ağzına ya da karnınıza canınızı yakacak kadar güçlü bir tekme yerseniz şaşırmayın­. Bilhassa güçlü bir saldırıya maruz kalırsanız, duruş şeklinizi değiştirmeyi deneyin­. Bu, küçük saldırganın dengesi­ni değiştirerek saldırıyı geçici olarak durdura­bilir­­.

İlgili aramalar: bebekler neden tekmeler, bebeğin anne karnında tekme atması, bebeğin tekmelemesi