27 Mayıs 2015 Çarşamba

Rahim Yetersizliği

Sponsorlu Bağlantılar:

Rahim Yetersizliği

Büyüyen  rahim ve bebeğin baskısı ile rahim ağzı­nın erken  açılışı olan bu problem 100 gebelikten  yaklaşık 12'sinde ortaya çıkmakta­dır­­.  İkinci üçay düşükleri­nin % 20 ila 25 'in­den  sorumlu olduğu düşünülür­. Rahim ağzı yetersizliği sebep­leri, rahim ağzı­nın kalıt­sal zayıflığı, annenin kendisi­nin ana karnın­da iken  DES (dietil stilbestrol)'le karşılaşmış olması, daha evvelki doğumlar esnasın­da rahim ağzı­nın yırtılması, alana cerrahi müdahale veya lazer tedavisi yapılması, travmatik kürtaj ve düşüklerdir­­. Rahimde birden  çok bebek olma­sı da rahim ağzı yetersizliğine sebep ola­bilir, ama aynı sorun bir sonrasındaki hamilelikte tek bebek de olsa yineleyebilir­­.

Rahim yetersizliği tanısı genel olarak, belir­li rahim veya vajinal kanama olmaksızın, rahim ağzı­nın ilerleyici olarak incelip silinme­si ve açılması­nın ardın­dan gerçekleşmiş olan düşükle konulur­. İdeal olan hekimin tanıyı düşük gerçekleşmeden  koyma­sı ve gebeliği koruyacak tedbir­ler almasıdır­­.  Son zamanlar­da rahim ağzı yetersizliğine ultrason ile tanı koyma girişimleri umut vericidir­­.

Bir evvelki gebeliğiniz ağzı yetersizliğe sona erdiyse, bunu hemen  doktorunuza söyleyin­. Yinelenmesi­ni engellemek amacı ile 2­. üç ayın başın­da (12­. ve 16­. haftalarda) serklaj (rahim ağzına dikiş) uygulanmakta­dır­­.  Bu kolay bir işlemdir, ultrason ile gebelik doğrulandıktan sonra uygulanmakta­dır­­.  Cerrahi teşebbüsden  sonra yatakta dinlenme uygulanmakta­dır, ardın­dan hastanın tuvalete gitmesine, 24 saat sonra da normal faaliyetine dönmesine i­zin verilmekte­dir­­. Gebelik süreci boyunca cinsel münasebet yasaklana­bilir­­. Sık sık hekim denetimi gerekebilmekte­dir­­. Nadir olarak tam ve devamlı yatakta dinlenme veya "peser" denilen  dikiş ve yerine rahmi destekleyen  özel olarak tasarlanmış bir düzenek kullanıla­bilir­­. Önceden  düşük olmasa bile ultrason ya da vajinal muayeneyle de rahim ağzı yetersizliği tanısı konula­bilir­­.

Dikişlerin ne zaman alınacağı veya alınıp alınmayacağı, kısmi olarak hekimi­nin seçimine, kısmi olarak de dikişin türüne bağlıdır­­.  Siz ikinci veya üçüncü üçayın başların­da şu belirtilere karşı alarmda olun: alt karın­da basınç, alışılmadık sıklıkta idrar gitmek veya vajinada parça hissi­. Bunlar­dan herhangi biri­ni hissederseniz hemen  dokturunuzu arayın veya acil birimine başvurun ­.

İlgili aramalar: rahim ağzı yetersizliği nedir, rahim ağzında yetersizlik