18 Mayıs 2015 Pazartesi

Klamidya Nedir?

Sponsorlu Bağlantılar:

Klamidya Nedir?

Cinsel organlar­da ciddi enfeksiyonlara yol açabilen  klamidya, bir bakteriden  kaynaklanır­­. Klamidya 25 yaşın altındaki kadın ve erkekler­de en  fazla görülmekte olan cinsel hastalıklar­dan bir tanesidir­­. Bununla birlik­te 5­.000 ila 6­.000 kişi­nin daha klamidya olduğu, fakat hastaların bun­dan haberi bulunmadığı tahmin ediliyor­.

Klamidyanın bulaşma şekli;

Klamidya cinsel münasebet esnasın­da bulaşmaktadır­­.

Klamidyanin belirtileri

1­. Bakteriler aktif olarak ürüyor­. Bulaşma tarihin­den  3* 20 gün sonra akıntı ve işeme esnasın­da acı gibi rahatsızlıklar başgösteriyor­.

2­. Bakteriler üreyerek artıyor fakat mü­him bir rahatsızlığa neden  olmuyor­. Klamidyalı kişi­lerin yüzde ellisi, bu hastalıktan, doktora başvurmaya gereksinme duymayacak kadar az etkilenmektedir­­. Lakin herhangi bir rahatsızlığınız olmasa bile bakteriyi başkalarına bulaştıra­bilirsiniz­.

3­. Bakteriler yavaşça ürüyor ve hiç bir rahatsızlığa yol açmıyor­. Bu bakteri bazı zamanlar tahlil­de bile görünmeyebilir ve yıllarca pasif olarak yaşaya­bilir­­. Lakin türlü sebep­lerle birdenbire daha çabuk üremeye ve rahatsızlıklara yol açmaya başlamaktadır­­.

Klamidyanın Tanısı

Doktor, bir kişi­nin klamidya olup olmadığını sapta­mak amacıyla idrar borusu, rahim ağzı ve bazı zamanlar de rektumdan ucu pamuklu bir çubukla örnek alır­­. Tahlilin netice­si birkaç gün sonra hastaya bildirilir­­.

Klamidya tedavisi

Klamidyanın tedavisinde antibiyotik ilaçlardan faydalanılmaktadır. Doktor bazı zamanlar hastalığın geçip geçmediği­ni denetlemek amacı ile hastayı yeniden  muayeneye çağırır­­.

Şu andaki eşiniz ve varsa bakteri­nin bulaşmış olabileceği eski eşleriniz muayene ve tedavi olmalıdır­­.  Tedavi süresince cinsel ilişkide, bulunmamalısı­nız­.

Klamidya hangi hastalıklara sebep ola­bilir?

Klamidya tedavi edilmeyecek olursa fallop borusu iltihabı sorununa neden  o­lur­. Fallop borusu iltihabı problemi­nin başta gelen  sebe­bi tedavi edilmemiş klamidyadir­­. Fallop borularındaki iltihap bir­takım haller­de kısırlığa neden  ola­bilir­­. Bazı durumlar­da da fallop borusu çok fazla hasara uğradığın­dan dış gebelik tehlikesi artmakta­dır­­.  Klamidya enfeksiyonu olan gebe bir kadın bu bakteriyi doğum esnasın­da çocuğuna bulaştıra­bilir­­. Bakteri çocukta göz iltihabı veya pnömoniye yol açar­. Pnömoni de çocuğun, büyüdüğü zaman astıma yakalanma tehlikesi­ni fazlalaştırır­­.

Bu hastalık erkekler­de epididim iltihabı sorununa neden  ola­bilir­­. Epididim iltihabı problemi­nin belirtileri hastalığın etkilediği erbezinde has­saslık ya da aşırı ağrı ve şişkinliktir­­. Seyrek olmakla beraber bazı zamanlar cinsel organlar etrafın­da basınç duyula­bilir­­. Bununla birlik­te hastanın ateşlenme­si de olanaklıdır­­.

Dikkat Ediniz!

Klamidya genel olarak azıcık huzursuz­luk yaratır­­. Bazı zamanlar hiç bir rahatsızlığa neden  olmaz­. Bu bakteriye karşı korunmanın en  etkin yolu prezerva­tif (prezervatif) kullanmaktır­­.

İlgili aramalar: klamidya nedir, kılamidya nasıl tedavi edilir, klamidya tedavisi