16 Mayıs 2015 Cumartesi

Hamilelikte Dış Görünüm

Sponsorlu Bağlantılar:

Hamilelikte Dış Görünüm

Bizim gibi dal gibi ince olma takıntısı olan toplumlarda, hamilelikte kilonun artma­sı kolayca bir depresyon sebe­bi ola­bilir­­. Bu bir kural olmaz­. Hiçbir iyi sebe­bi olmadan kilo almak (irade zaafı) ile mantıklı sebep­lerle açıklanabilen  doğal ölçüde kilo artışı arasın­da mü­him farklar vardır: çocuğunuz ve destek sistemleri içinizde büyür­.

Gebe bir kadın, öyle hissetmese dıştan bakanların gözünde güzeldir­­. Bir çok kadın ve kocaları, yuvarlak gebe görünümünün en  güzel ve en  duygusal kadınsı biçim olduğunu düşünürler­. Her gebe kadın çantasın­da göz ve kulak tıkaçları taşısa iyi olmakta­dır­­.  9 ay süresince bunları kullanırsanız, akrabalar ve arkadaşları­nın hat­ta yabancıların yanlış yönlendirilmiş yorumları ve önerileri­nin ortaya çıkardığı kaygılar­dan uzak dura­bilir ve kendi karnınızı daha büyük, küçük, düşük ya da yüksek karınlı başka gebe kadınlarla karşılaştırmaktan vazgeçebilirsiniz­. Nasıl gebelik öncesi iki kadı­nın bedeni birbiri­nin aynı değilse, hamilelikte de görünümleri farklı olacaktır­­. Karnını­zın büyüklüğü ya da şekli, gebelik öncesindeki boyunuza ve kilonuza bağlıdır. Bu durum ender olarak bebeğini­zin büyüklüğüne ilişkin bir göstergedir­­. Karnı küçük ve düşük olan ufak tefek bir kadın karnı yüksek ve geniş olan daha iri kemikli bir kadın­dan daha büyük bir çocuk doğura­bilir­­.Bebeğini­zin gösterdiği ilerlemeyi ve sağlını en  iyi değerlendirecek olan kişi hekiminizdir­­. Onunla beraber olmadığınız zamanlar­da gözlerinizi ve kulaklarınızı kapatın; böyle­likle kaygılarınız çok daha az olacaktır­­.

Aşırı olmayan ve tam lazım olan ölçüde yediğiniz sürece, gebelik uygun miktar­da kilo artışı olmakta­dır­­.  Bu durum gebelikten  kaynaklanır, kendinize tombul demenize gerek bulun­maz­. Karnımı­zın şişliği bebek doğduğun­da inecektir­­. Normal sınırları aşarsanız kendi kendinizi yemeniz, depresyona girmeniz kilo almanızı önlemez (hat­ta iştahınızı körükleyebilir), ama yemek alışkanlığını­zın dikkatli bir şekil­de incelenme­si gerekebilmekte­dir­­. Bununla beraber unutmamanız lazım olan bir şey, zayıflamaya veya kilo almamaya çalışmanın büyük oran­da tehlikeli olduğudur­. Kilo almaktan korkarak dengeli beslenme diyetinin gerektirdiği yemekleri katiyyen  kesmeyiniz­.

İyi gözükmeni­zi sağlamanın tek yolu kilo ala­rak almadığınızı izlemek olmaz­. Görünüşünüzü değiştirecek düz giysiler giymeniz size yardımcı ola­bilir, gebelik öncesi gardırobunuzdan kalma dar giysiler yerine gebe giysilerin­den  seçebilirsiniz­. Perma gereksinimi olmayan rahat bir saç biçimi kestirmişseniz ve uygun bir makyaj da yapmışsanız aynadaki görüntünüz de daha iyi olacaktır­­.