4 Mayıs 2015 Pazartesi

Hamilelikte Yüksek Tansiyon

Sponsorlu Bağlantılar:

Hamilelikte Yüksek Tansiyon

Bazı gebeler, gebelik öncesinde yüksek tansiyona sahiptirler­. Bunun haricinde gebelik sırasın­da da tansiyon yükselerek gidebilir­­. Bazı gebeler ise gebelikten evvelki yaşamların­da yüksek tansiyona sahip olmadıkları halde, hamilelikte vücutların­da meydana gelen  değişimlere bünyeleri­nin uyum sağlayamama­sı sebebiy­le yüksek tansiyon gelişmektedir­­.

Çok titizlikle dikkat edilmesi, devamlı doktor gözetiminde olunma­sı lazım olan bir durum olup, doktor önerilerine harfiyen  uyulmalıdır­­.  Çünkü, tansiyonun aşırı yükselme­si hem anne hem de bebek sağlığı yönün­den  tehlikelidir­­.

YÜKSEK TANSİYONUN ANNE VE BEBEK SAĞLIĞINA ETKİSİ

1­. Kan damarları kasılır, anne rahmine ve annenin başka yaşam­sal organlarına giden  kan miktarı azalmakta­dır­­.  Bebek yeteri ka­dar beslenemez­.

2­. Damarlar kasılı olduğu için bedene az kan gitmekte­dir­­. Kalp giden  kan miktarını arttırmak amaç­lı daha çabuk çalışır ve kalp yetmezliği ola­bilir­­.

3­. Böbreklere kafi kan gitmediğinden, idrar­da esasın­da olmayışı lazım olan neticeler çıkmakta­dır­­.  Vücuttan protein atılmakta­dır­­.

4­. Damarlar kasılı olduğu için anne rahmine kafi kan gitmeyecektir­­. Bebek kafi beslenemeyecek, bir­takım haller­de beyinsel fonksiyonları zarar görebilecek belki de bebek kaybedilebilecektir­­.

5­. Göze kafi kan gitmediğin­den  bulanık görme, baş ağrısı olmakta­dır­­.

6­. Bacak ve kollar­da dinlenmeyle geçmeyen, baş parmakla bastırıldığın­da iz bırakan şişlikler olmakta­dır­­.

HAMİLELİKTE YÜKSEK TANSİYON DURUMUNDA NELER YAPMALIYIZ?

1­. Günlük aynı saatte, aynı tartıda tartılıp, her gün ölçtüğünüz kilonuzu bu iş için ayırdığınız defterinize kaydedin­.

2­. Günlük aynı saatte, dinlenme anındaki tansiyonunuzu ölçtürün­. Aynı deftere bunu kaydedin­.

3­. Tansiyonunuzun yükselme­si halinde sol yanınıza yatarak dinlenme edin­. Tansiyon yükseldiğinde si­zin ve bebeğini­zin ihtiya­cı olan oksijenin temi­ni tehlikeye girmiştir­­. Bun­dan ötürü tansiyonunuz yükseldiğinde dinlenerek bedenini­zin harcadığı enerjiyi asgari­ye indirmeli, enerjinizi korumanız gerekir­­.

4­. Sabah ve öğleden  sonraları kendinize dinlenme saati ayırın­. Sessiz sakin ve loş bir ortamda dinlenin­.

5­.Şişliği (ödemi) engellemek ya da çözmek amacı ile protein­den  (süt,yoğurt,et,yumurta,kurubaklagil vb­.) zengin yemekleri tercih edin, fakat katiyyen  tuz kullanma­yınız­.

6­.Aldığınız içecek miktarın­da kısıtlama yapmayın­.

7­.Stresli ve gergin ortamlar­dan uzak durmaya dikkat edin. Bu ortamlar damarlarını­zın kasılmasına ve tansiyonun yükselmesine yol açar­.

8­.Bebeğini­zin hareketleri­ni gözleyin­. İki* üç saatte bebeğin anne rahminde 10 hareket yapma­sı beklenir­­. Evinizde size destek olacak, iş yükünüzü azaltacak, bu yardımı doğumdan sonra süreçte de sürdürecek bir yardımcıya gereksiniminiz olacaktır­­.

9­.Yüksek tansiyona bağlı şikayetleriniz doğumdan hemen  sonrasındaki süreçte de bir müddet devam edecektir­­.

YÜKSEK TANSİYON İÇİN DOKTORA NE ZAMAN GİTMELİYİM?

Başağrısı
Baş dönme­si
Bulantı ve kusma
Bulanık görme
Genel rahatsızlık ve kay­gı hissi
Yüz kasların­da seyirme

Bu belirtiler damarlardaki kasılmanın ve yükselen  tansiyonun artık beyninizi de etkilemeye başladığını gösteren  belirtiler olup, derhal doktorunuza veya tam teşekküllü bir hastaneye başvurmanızı gerektirir­­. Bunlar hari­cinde, kontrollerinizi hiç bir zaman aksatmamalı, doktorunuzun önerilerine harfiyen  uymanız gerekir­­. Bir sonrasındaki gebeliğinizde aynı problemleri yaşamanız beklenebileceğinden, doktor onayını almadan hamile kalmamalısınız.

İlgili aramalar: hamilelikte yüksek tansiyon neden olur, hamilelikte tansiyonun yükseldiği nasıl anlaşılır, gebelikte hipertansiyon durumunda ne yapılmalıdır, hamilelikte tansiyon yüksekliği nasıl anlaşılır