22 Mayıs 2015 Cuma

Trikomonas

Sponsorlu Bağlantılar:

Trikomonas

Trikomonas Vajinalis olarak isimlendiri­len  bir parazitin neden  olduğu enfeksiyondur­. Parazit kadın­da genel­de vajinada, rahim ağzını tuttuğu gibi üretrada ve mesanede de yerleşme yatkınlığındadır­­.  Trikomonas enfeksiyonu bütün vajinal enfeksiyonların %25'i­ni meydana getirir ve bireyden  bireye genel olarak cinsel münasebet yoluyla geçer­.

Etken  olan Trikomonas Vajinalis çevre şart­ları na en  sağlam parazit olduğun­dan havlu, çamaşır, ıslak bank (sauna), klozet, yüzme havuzu gibi dış etkenler aracılığı ile de bulaşa­bilir­­. Trikomonas enfeksiyonu kadınların %50'sinde şikayete yol açmazken  (asemptomatik), gebeler­de %20 oranın­da belirti vermekte­dir­­.

Enfeksiyonun en  mü­him belirtisi kokulu akıntıdır­­.  Vulvovajinal kaşıntı, yangı, cinsel münasebetdan sonra görülmekte olan vajinal kanama genel­de rastlanılan yakınmalardır­­.  Tanı hekim tarafı ile vajinal akıntı­nın direkt mikroskobik incelenmesinde parazitin görülüşü ile konulur­.

Gebeler­de gebelik kesesi­nin erken  açılmasına, erken  doğuma, düşük ağırlıklı doğuma, loğusalıkta ateşli enfeksiyonlara neden  olmakta­dır­­.  Doğum sırasın­da yeni doğana bulaşma söz konusudur­. Hastalığın kız bebekler­de annenin hormonları­nın geri çekilişi neticesin­de kendi kendi­ne ortadan kalktığı zanne­dilir­­.

Topikal ilaç uygulamaları gebeliğin ilk üç ayı içinde semptomların azaltılışı için önerile­bilir­­. Ağızdan alınan sistemik tesirli veya vajinal uygulanmakta olan lokal tesirli tedavileri hekimler olabilecek risklerden  kaçınmak amacıyla gebeliğin 14­. haftasın­dan sonraya ertelemektedirler­. Trikomonas enfeksiyonun­da eşlerin beraber tedavisi gerekir­­.

Tedavide kullanılan ajanların en  belir­gin yan tesirleri bulantı, baş ağrısı, sersemlik hali ve koyu renkte idrardır­­.  Bu ajanlar kullanılmakta iken  katiyyen  alkollü içecekler kullanılmama­sı gerekir­­. Hasta loğusa ve emziriyorsa tek dozluk kısa protokol tercih edilip ilacın vücuttan atılma süresi göz önünde bulundurularak emzirmeye 24 saat ara verilmelidir­­.

Tedavi mutlak suretle kadın doğum uzmanı denetiminde düzenlenmeli ve uygulanma­sı gerekir­­.

İlgili aramalar: trikomanas nedir, trikomanas vajinalis ne demek