24 Mayıs 2015 Pazar

Hamilelikte Kansızlık

Sponsorlu Bağlantılar:

Hamilelikte Kansızlık

Gebelik esnasın­da kan hacmi arttığından, kırmızı kan hücreleri­nin üretimi için lazım olan demir ihtiya­cı de artmakta­dır­­.  Gebelerin %20'sinde, demir gereksinimi­ni karşılayamadıkları için demir noksanlığı olmakta­dır­­.  Demir eksikliğine bağlı gelişmekte olan kansızlık, demir yardımı ve dengeli beslenmeyle çok ba­sit düzeltile­bilir­­.

Kansızlık amaç­lı kan testi ilk kontrol muayenesinde yapılır, ilk kontrol­de azıcık gebede demir noksanlığı tespit edilmektedir­­. Gebelik öncesi dönemde, her ay âdet kanamasıyla bir miktar demir kaybedilir­­. Gebelikte beraber âdetin de kesilmesiyle, eğer beslenmeyle yeteri miktar­da demir alınırsa, vücut­ta bulunan demir depoları kafi duru­ma gelmektedir­­. Bun­dan ötürü genel olarak yirminci haftanın sonuna kadar demir eksikliğine bağlı kansızlık gelişmez­.

Demir noksanlığı orta derecede olduğunda, hiç bir belirti vermeyebilir fakat demirin daha fazla azalması ile birlikte oksijen  taşımakta olan kırmızı kan hücreleri azalarak anne adayın­da aşırı yorgunluk, güçsüzlük, çarpıntı, solukluk, soluk almada zorluk ve hat­ta bayılma gibi belirtiler ortaya çıkmakta­dır­­.  Annede demir noksanlığı olsa bile önce bebeğin demir ihtiya­cı karşılanacağı için, yeni doğan bebekler­de ender olarak demir eksikliğine bağlı kansızlık görülmekte­dir­­. Buna ek olarak, henüz açıklanmayan bir neden­den  dolayı demir yardımı almamış ve kansızlığı olan gebelerin bebeklerinde erken  doğum ve düşük ağırlıklı bebek doğurma rizikosu art­ma göstermiştir­­. Tüm gebe kadınlar­da demir eksikliğine baplı kansızlık rizikosu artmakla beraber, bilhassa aşağıdaki gruplar­da bu risk daha fazladır: sık aralıklarla birden  fazla çocuk doğurmuş olan kadınlar, ikiz ya da daha fazla sayıda bebeğe gebe olan kadınlar, ikiz ya da daha fazla sayıda bebeğe gebe olan kadınlar, ikiz ya da daha fazla sayıda bebeğe gebe olan kadınlar, sabah bulantılarıyla fazlaca kusan ya da azıcık yiyen  kadınlar, gebelik öncesi beslenme deformitesi (bozukluğu) olan kadınlar ya da sosyoekonomik düzeylerindeki düşüklük veya başka sebep­lerle kafi yiyecek alamayan kadınlar ­. Demir eksiliği kansızlığını engellemek amacı ile genel olarak demir bakımın­da zengin bir beslenme önerilmektedir­­. Fakat sadece demir bakımın­dan zengin bir beslenme ile kafi demir gereksinimi­nin el­de edilme­si olanaksız olduğundan, reçeteyle günde 30 miligram demir verilmekte­dir­­.

Eğer kansızlığın nedeni­nin demir eksikliğine bağlı bulunmadığı saptanırsa, kansızlığa sebep olabilen  folik asit eksikliği, orak hücreli kansızlık ya da Akdeniz Kansızlığı gibi başka sebep­ler araştırılışı gerekir­­.

İlgili aramalar: hamilelikte kansızlık, hamilelikte demir eksikliği, gebelikte kansızlık neden olur, gebelikte demir eksikliğinin nedenleri nelerdir