23 Mayıs 2015 Cumartesi

Hamilelikte Baş Dönmesi ve Bayılma

Sponsorlu Bağlantılar:

Hamilelikte Baş Dönmesi ve Bayılma

Hamilelikte baş dönmeleri sık görülen bir sorun olmakla beraber hamilelikte bayılma seyrek olarak görülen bir durumdur­­. Gebe bir kadın­da sersemlik hissi ya da baş dönmesi­nin bilinen  ya da kuşkulanılan pek çok sebe­bi bulunur­.

Birinci üç aylık süreçte hızla genişleyen  dolaşım sistemini, mevcut olan kan hacmi­nin yeteri ka­dar doldurmama­sı baş dönmesi­nin sebe­bi ola­bilirken, ikinci üçayda genişleyen  rahmin anne adayı­nın kan damarları üzerine basınç yapma­sı baş dönmesi­nin sebe­bi ola­bilirken  , ikinci üç ayda genişleyen  rahmi­nin anne adayı­nın kan damarlı üzerine basınç yapma­sı baş dönmesi­nin sebe­bi ola­bilir­­. Baş dönme­si yatar ya da oturur halden  her kalkışınızda ola­bilir­­. Buna durumsal kan basıncı düşüklüğü (postural hipotansiyon) denilir­­. Kan basıncı­nın hızla düşmesiyle beraber birdenbire beyne daha az kan nüfuz etme­si buna yol açar­. Çözümü kolaydır: Her zaman yavaşça ayağa kalkın­. Telefona ce­vap vermek amacı ile hızla fırla­mak, boylu boyunca yere uzanmak anlamına gelir, sakın unutmayın!

Kan şekeriniz düştüğünde de baş dönme­si hissedebilirsiniz­. Nedeni i­se genel olarak uzun süre aç kalmaktır ve bu durumda her yemekte kan şeker düzeyinizi korumaya yardım edecek proteinler alıp ya da sık ve azar azar yemek yiyerek, öğünler arasın­da alıştırarak kendinizi koruya­bilirsiniz­. Gerektiği zaman kan şeker düzeyinizi hızla yükseltebilmek amacı ile yanınızda bir kutu meyve suyu, bir iki meyve ya da yulaflı kraker taşıyın­.

Çok sıcak alışveriş merkezlerinde, işyerinde ya da otobüste de fazlaca giyinmişseniz baş dönmeniz ola­bilir­­. Böyle bir durumda yapılacak en  iyi şey dışarı çıkarak ya da pencereyi açarak birazcık temiz hava almaktır­­. Üzerimizdekilerin bir bölümünü çıkarmak ve boyun ve göğüs bölgesi olmak üzere giyeceklerinizi gevşetmek de size yararlı olmakta­dır­­.

Eğer kendinizi sersemlemiş hissediyorsanız ve/veya biraz­dan bayılacağınızı düşünüyorsanız, beyninize giden  kanın vücut­ta dolaşımını arttırmaya çabalayın­. Bunun için eğer mümkünse yere uzanın ve bacaklarınızı havaya kaldırın­. Bu sırada başınız yer­de olmalıdır­­.  Eğer yere uzanmak olanaklı değilse, baş dönmeniz geçene kadar, başınızı dizlerini­zin arasına alıp oturun­. Her ikisi­ni yapmak içinde uygun yer yoksa, bir dizinizi yere koyarak ayakkabınızın bağlarını bağlıyormuş gibi yapın­. Gerçekte bayılma oldukça ender görülmekte­dir­­. Fakat eğer bayılırsanız , üzülmeye ya da endişelenmeye gerek bulun­maz­. Zira bu durumda her ne kadar beyninize giden  kan akımı azalsa da, bu bebeğinizi etkilemeyecektir­­.

Bir sonraki hekim kontrolünüzde doktorunuza baş dönmenizi ve baygınlık hissinizi anlatın­. Gerçek bayılmayı hemen  bildirin­. Sık sık bayılma şiddetli bir kansızlığın ya da başka bir hastalığın belirtisi ola­bilir, bu sebepten  ötürü araştırılışı gerekir­­.

İlgili aramalar: hamilelikte baş dönmesi, hamilelikte bayılma, gebelikte baş dönmesi, gebelikte bayılma